Janša vyzval EK, aby přijela do Slovinska prověřit údajné ohrožení demokracie

Slovinský konzervativní premiér Janez Janša dnes v otevřeném dopise vyzval předsedkyni Evropské komise (EK) Ursulu von der Leyenovou, aby do země vyslala zvláštní misi, která by prověřila údajné ohrožení demokracie a vlády práva ve Slovinsku. Učinil tak poté, co mluvčí EK minulý týden odsoudil Janšovu kritiku na adresu médií, která píší o vládním tlaku na svobodu slova. Komise se k nápadu staví skepticky.

Janša se v dopise prezentuje jako oběť kampaně před nadcházejícím předsednictvím Slovinska v Radě EU. "Nechceme, aby naše práce byla přehlušena absurdními tvrzeními, která může vyvrátit kdokoliv, kdo by - za doprovodu schopného překladatele - den nebo dva sledoval mediální a politické dění ve Slovinsku," uvedl Janša v dopise, který zveřejnila na svých stránkách slovinská vláda.

Navrhl, aby EK vyslala do Slovinska co nejdříve jakousi ad-hoc pracovní skupinu, která by na místě ověřila fakta o situaci v oblasti vlády práva, nezávislosti soudnictví, svobody slova a plurality médií. Účastnit by se jí podle Janšových představ mohli i členové Evropské rady či Evropského parlamentu.

Na tlak Janšovy vlády na slovinská média upozornila mimo jiné i novinářka bruselského magazínu Politico Lili Bayerová. Ve svém článku z minulého týdne nazvaném Uprostřed války Slovinska proti médiím citovala novináře a akademiky, podle nichž premiér navodil ve slovinských sdělovacích prostředcích atmosféru strachu. Janša poté Bayerovou obvinil, že lhala.

Mluvčí Evropské komise Eric Mamer premiérovu kritiku na adresu novinářky odmítl. "Odsuzujeme jakékoliv útoky na novináře. V Bruselu bychom to neudělali a očekáváme, že se takových praktik nebudou dopouštět ani ostatní," řekl agentuře Reuters. Kriticky se k situaci na poli slovinských médií v minulosti vyjádřila i místopředsedkyně EK Věra Jourová, která má na starosti mimo jiné dohled nad dodržováním zásad vlády práva v členských zemích.

Evropská komise potvrdila agentuře APA přijetí dopisu, k ideji vyslat do Slovinska pozorovatelskou misi se však vyjádřila se skepsí. Svoboda médií je podle ní základním pilířem demokracie, a je proto posuzovaná v rámci výročních zpráv o stavu vlády práva v členských zemích. "To je ten správný rámec na posuzování situace ohledně svobody médií. Výměna názorů se členskými státy je v každém případě součástí tohoto procesu," uvedl podle APA mluvčí EK s tím, že práce na příští výroční zprávě již začaly. Na svůj dopis dostane premiér samozřejmě oficiální odpověď, dodal mluvčí.

Terčem Janšových útoků proti médiím se v posledních měsících stala zejména státní tisková agentura STA, kterou premiér kvůli jejímu zpravodajství nazval "národní ostudou". Ve čtvrtek jí už podruhé v poslední době vládní komunikační úřad (UKOM) zastavil financování. Kriticky se premiér vyjadřuje i k veřejnoprávnímu rozhlasu a televizi RTV Slovenija a dalším mainstreamovým médiím, které jsou podle něj až na výjimky levicově orientované.

Slovinská levicová a liberální opozice hovoří v souvislosti se současnou slovinskou vládou o "orbánizaci" země a "demontáži" demokratických institucí. Minulý týden v parlamentu neuspěla v hlasování o nedůvěře Janšovu kabinetu.

Související

Petr Fiala na misi s premiéry Slovinska a Polska na Ukrajině (15.3.2022).

Evropa vám stojí po boku, ujistil premiér Fiala při návštěvě v Kyjevě

Evropa stojí Ukrajině po boku, ujistil dnes večer v Kyjevě po jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským předseda české vlády Petr Fiala. Do ukrajinské metropole, kterou se snaží obklíčit ruské jednotky, dorazil dnes vlakem spolu se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým a slovinským předsedou vlády Janezem Janšou, kteří se vyjádřili pro vstup Ukrajiny do EU. Zelenskyj na sociálních sítích označil dnešní návštěvu za silný projev podpory pro Ruskem napadenou zemi.

Více souvisejících

Janez Janša evropská komise Slovinsko Ursula von der Leyenová

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ANO by v březnu vyhrálo volby. Ze Sněmovny by vypadly dvě vládní strany

Jen pět politických stran nebo hnutí by se dostalo do Poslanecké sněmovny podle březnového volebního modelu agentury Median. Volby by s velkým náskokem vyhrálo opoziční hnutí ANO, které by volilo 32 procent voličů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy