Kaczyński tvrdí, že nechce být premiérem. Mocným šéfem PiS ale zůstane

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński v novinovém rozhovoru prohlásil, že se nechce po říjnových parlamentních volbách stát premiérem nové vlády, pokud PiS opět volby vyhraje. O tom, že by se Kaczyński po volbách mohl stát znovu ministerským předsedou, jako v minulé dekádě, se nedávno zmínil předseda nynější vlády PiS Mateusz Morawiecki.

Přidejte svůj názor

Jaroslaw Kaczyński
doporučujeme

"Ne, je mi dobře ve funkci, kterou zastávám, tedy předsedy strany. To mi vyhovuje nejlépe. Nemám ambici nahradit Mateusze Morawieckého, protože bych chtěl, aby zůstal šéfem vlády," řekl Jaroslav Kaczyński listu Super Express.

Na adresu Morawieckého, jehož v rozhovoru vychválil, dokonce přidal vtip, v zjevné narážce na poněkud "robotické" chování a zjev šéfa vlády: ve straně se prý říká, že kdyby nějaký zloduch rozřízl břitvou Morawieckému ruku, ukážou se převody!

"Mateusz Morawiecki si vede skvěle a neexistuje důvod, abych ho vystřídal. Po žádné funkci netoužím. Funkce předsedy strany mi naprosto stačí, snil jsem o ní už od mládí, dokonce už od dětství" ujistil. Prý už v době, kdy se stal spolu s bratrem, dvojčetem Lechem, dvanáctiletou hvězdou filmu "O dvou, kteří ukradli měsíc", toužil vládnout.

Přestože průzkumy veřejného mínění dávají PiS výrazný náskok před opozicí, Kaczyński varoval, že výsledek voleb v žádném případě není rozhodnutý. "Bylo v dějinách hodně překvapených, příliš sebejistých politiků, kteří prohráli volby tím, že předčasně usoudili, že je mají v kapse. Je třeba pracovat, pracovat a ještě jednou pracovat," zdůraznil.

Přibližně měsíc před volbami má podle průzkumů veřejného mínění vládní strana podporu více než 45 procent lidí, pro největší z opozičních uskupení, Občanskou koalici, by hlasovala pětina voličů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Juncker: Divoký brexit přinese kontroly na irsko-irské hranici

22.09.2019 21:54 Pokud Británie opustí evropský blok bez dohody, bude Evropská unie trvat na kontrolách na hranici…

Ve Španělsku rozprášili gang, drogy pašoval po mořském dně. 32 zatčených

22.09.2019 20:54 Španělská policie dnes zatkla 32 lidí podezřelých z pašování velkého množství hašiše u města Tarifa…

Londýn zažil den bez aut, lidé jezdili na kole a cvičili jógu

22.09.2019 18:03 Britská metropole dnes zažila den bez aut. Automobily a autobusy například na slavném mostě Tower…

Jeden z nejhledanějších teroristů dopaden? V Řecku spadla klec

22.09.2019 16:29 Aktualizováno Řecká policie zadržela 65letého Libanonce, který je podezřelý z podílu na únosu amerického letadla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama