Kaczyński tvrdí, že nechce být premiérem. Mocným šéfem PiS ale zůstane

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński v novinovém rozhovoru prohlásil, že se nechce po říjnových parlamentních volbách stát premiérem nové vlády, pokud PiS opět volby vyhraje. O tom, že by se Kaczyński po volbách mohl stát znovu ministerským předsedou, jako v minulé dekádě, se nedávno zmínil předseda nynější vlády PiS Mateusz Morawiecki.

Jaroslaw Kaczyński
doporučujeme

"Ne, je mi dobře ve funkci, kterou zastávám, tedy předsedy strany. To mi vyhovuje nejlépe. Nemám ambici nahradit Mateusze Morawieckého, protože bych chtěl, aby zůstal šéfem vlády," řekl Jaroslav Kaczyński listu Super Express.

Na adresu Morawieckého, jehož v rozhovoru vychválil, dokonce přidal vtip, v zjevné narážce na poněkud "robotické" chování a zjev šéfa vlády: ve straně se prý říká, že kdyby nějaký zloduch rozřízl břitvou Morawieckému ruku, ukážou se převody!

"Mateusz Morawiecki si vede skvěle a neexistuje důvod, abych ho vystřídal. Po žádné funkci netoužím. Funkce předsedy strany mi naprosto stačí, snil jsem o ní už od mládí, dokonce už od dětství" ujistil. Prý už v době, kdy se stal spolu s bratrem, dvojčetem Lechem, dvanáctiletou hvězdou filmu "O dvou, kteří ukradli měsíc", toužil vládnout.

Přestože průzkumy veřejného mínění dávají PiS výrazný náskok před opozicí, Kaczyński varoval, že výsledek voleb v žádném případě není rozhodnutý. "Bylo v dějinách hodně překvapených, příliš sebejistých politiků, kteří prohráli volby tím, že předčasně usoudili, že je mají v kapse. Je třeba pracovat, pracovat a ještě jednou pracovat," zdůraznil.

Přibližně měsíc před volbami má podle průzkumů veřejného mínění vládní strana podporu více než 45 procent lidí, pro největší z opozičních uskupení, Občanskou koalici, by hlasovala pětina voličů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize na ostrově Lesbos se zklidňuje, 9000 migrantů přemístěno do nového…

19.09.2020 22:00 Aktualizováno Do nového stanového tábora na řeckém ostrově Lesbos už se přesunulo zhruba 9000 žadatelů o azyl, a…

Proč na východě Německa roste popularita krajní pravice? Expert nabízí…

19.09.2020 20:20 Aktualizováno Popularita krajně pravicových a populistických stran a hnutí ve východním Německu je následkem toho…

Morawiecki má odebírání dětí opozičním aktivistům v Bělorusku za barbarství

19.09.2020 19:40 Jako barbarství odsoudil dnes polský premiér Mateusz Morawiecki rozhodnutí běloruských úřadů…

Minsku se nelíbí účast Cichanouské na jednání ministerské rady EU

19.09.2020 14:58 Režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka velmi popudila informace, že by se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama