Obnova Bejrútu: Dárci přislíbili přes 250 milionů eur, exploze musí být řádně vyšetřena

Na dnešní mezinárodní videokonferenci zorganizované Francií ve spolupráci s OSN bylo na pomoc explozí zasaženému libanonskému hlavnímu městu Bejrútu přislíbeno 252,7 milionů eur (více než 6,6 miliardy Kč). S odvoláním na sdělení Elysejského paláce o tom napsala agentura AFP.

Emmanuel Macron po příletu do Bejrútu
doporučujeme

Úterní mohutná exploze v Bejrútu si vyžádala 158 obětí na životech a přes 6000 zraněných, statisíce lidí se nemohou vrátit domů. Podle odhadů libanonských činitelů výbuch také napáchal škody za až 15 miliard dolarů (přes 334 miliard Kč).

"Pomoc by měla být včasná, dostačující a v souladu s potřebami libanonského lidu. Měla by být doručena přímo libanonské populaci s co největší efektivitou a transparentností," stojí v prohlášení. Dokument uvádí, že partneři Libanonu podporují dlouhodobou ekonomickou obnovu země, což od jejího politického vedení vyžaduje plné zavedení reforem, které Libanonci očekávají. "V této příšerné době Libanon není sám," stojí v prohlášení.

Podle agentury AP více než 30 účastníků konference také přislíbilo, že podpoří "věrohodné a nezávislé" vyšetření příčiny výbuchu.

Konference se zúčastnili světoví lídři, včetně prezidenta USA Donalda Trumpa, představitelé vlád a mezinárodních organizací.

Podle agentury AFP Evropská komise se dnes na konferenci zavázala poskytnout Bejrútu pomoc ve výši 63 milionů eur (zhruba 1,66 miliardy Kč). Dříve šéfka EK Ursula von der Leyenová informovala o uvolnění částky 33 milionů eur, takže jde o zvýšení o dalších 30 milionů eur, uvedl eurokomisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Unijní prostředky podle něj půjdou do Libanonu skrze agentury OSN, nevládní a mezinárodní organizace.

Elysejský palác uvedl, že Francie přislíbila Libanonu 30 milionů eur (přes 789 milionů Kč). Německo podle ministra zahraničí Heika Maase pomůže 20 miliony eur (přes 526 milionů Kč), napsala agentura DPA. Šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová zdůraznila, že bude před poskytnutím jakýchkoliv prostředků požadovat audit libanonské národní banky. "Zavázání se k reformám odemkne miliardy dolarů ve prospěch libanonského lidu," citovala ji agentura AP.

Trump mezitím vyzval libanonskou vládu k plnému a transparentnímu vyšetření tragédie. Podle sdělení Bílého domu také zopakoval, že USA jsou připraveny a ochotny nadále poskytovat pomoc libanonskému lidu. Trump dále vyzval ke zklidnění situace v Libanonu a zároveň poukázal na legitimitu výzev Libanonců k transparentnosti a zavedení reforem.

Libanon se již mnoho měsíců potýká s hlubokou ekonomickou krizí. K dalšímu zhoršení situace přispěla pandemie covidu-19 a nyní ničivá exploze.

Macron podle Reuters v úvodu dnešní konference uvedl, že mezinárodní pomoc by měla koordinovat OSN v Libanonu. Dodal, že nabídka pomoci zahrnuje podporu nestranného, důvěryhodného a nezávislého vyšetřování výbuchu.

Exploze zničila celé čtvrti ve městě a zhruba 300.000 lidí připravila o střechu nad hlavou. Zdevastovala zásoby obilnin a zdemolovala podniky. Mnozí Libanonci z výbuchu, který je přičítán několika tunám špatně uskladněného dusičnanu amonného, viní podle nich laxní a zkorumpované politiky. Na sobotní masivní demonstraci vyzývali vládu k demisi, někteří se slovy "Odejděte, jste vrazi". Protesty pokračují i dnes.

Macron ve čtvrtek Bejrút navštívil jako první zahraniční státník a přislíbil, že peníze na pomoc Libanonu se nedostanou do zkorumpovaných rukou.

Bezprostředně humanitární pomoc Libanonu poskytla již řada států včetně České republiky, která tam vyslala tým specializovaný na hledání lidí v troskách. Slíbila také pomoc deset milionů korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč na východě Německa roste popularita krajní pravice? Expert nabízí…

19.09.2020 20:20 Aktualizováno Popularita krajně pravicových a populistických stran a hnutí ve východním Německu je následkem toho…

Morawiecki má odebírání dětí opozičním aktivistům v Bělorusku za barbarství

19.09.2020 19:40 Jako barbarství odsoudil dnes polský premiér Mateusz Morawiecki rozhodnutí běloruských úřadů…

Krize na ostrově Lesbos se zklidňuje, 9000 migrantů přemístěno do nového…

19.09.2020 18:44 Do nového stanového tábora na řeckém ostrově Lesbos už se přesunulo zhruba 9000 žadatelů o azyl, a…

Minsku se nelíbí účast Cichanouské na jednání ministerské rady EU

19.09.2020 14:58 Režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka velmi popudila informace, že by se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama