Obnova Bejrútu: Dárci přislíbili přes 250 milionů eur, exploze musí být řádně vyšetřena

Na dnešní mezinárodní videokonferenci zorganizované Francií ve spolupráci s OSN bylo na pomoc explozí zasaženému libanonskému hlavnímu městu Bejrútu přislíbeno 252,7 milionů eur (více než 6,6 miliardy Kč). S odvoláním na sdělení Elysejského paláce o tom napsala agentura AFP.

Emmanuel Macron po příletu do Bejrútu

Úterní mohutná exploze v Bejrútu si vyžádala 158 obětí na životech a přes 6000 zraněných, statisíce lidí se nemohou vrátit domů. Podle odhadů libanonských činitelů výbuch také napáchal škody za až 15 miliard dolarů (přes 334 miliard Kč).

"Pomoc by měla být včasná, dostačující a v souladu s potřebami libanonského lidu. Měla by být doručena přímo libanonské populaci s co největší efektivitou a transparentností," stojí v prohlášení. Dokument uvádí, že partneři Libanonu podporují dlouhodobou ekonomickou obnovu země, což od jejího politického vedení vyžaduje plné zavedení reforem, které Libanonci očekávají. "V této příšerné době Libanon není sám," stojí v prohlášení.

Podle agentury AP více než 30 účastníků konference také přislíbilo, že podpoří "věrohodné a nezávislé" vyšetření příčiny výbuchu.

Konference se zúčastnili světoví lídři, včetně prezidenta USA Donalda Trumpa, představitelé vlád a mezinárodních organizací.

Podle agentury AFP Evropská komise se dnes na konferenci zavázala poskytnout Bejrútu pomoc ve výši 63 milionů eur (zhruba 1,66 miliardy Kč). Dříve šéfka EK Ursula von der Leyenová informovala o uvolnění částky 33 milionů eur, takže jde o zvýšení o dalších 30 milionů eur, uvedl eurokomisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Unijní prostředky podle něj půjdou do Libanonu skrze agentury OSN, nevládní a mezinárodní organizace.

Elysejský palác uvedl, že Francie přislíbila Libanonu 30 milionů eur (přes 789 milionů Kč). Německo podle ministra zahraničí Heika Maase pomůže 20 miliony eur (přes 526 milionů Kč), napsala agentura DPA. Šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová zdůraznila, že bude před poskytnutím jakýchkoliv prostředků požadovat audit libanonské národní banky. "Zavázání se k reformám odemkne miliardy dolarů ve prospěch libanonského lidu," citovala ji agentura AP.

Trump mezitím vyzval libanonskou vládu k plnému a transparentnímu vyšetření tragédie. Podle sdělení Bílého domu také zopakoval, že USA jsou připraveny a ochotny nadále poskytovat pomoc libanonskému lidu. Trump dále vyzval ke zklidnění situace v Libanonu a zároveň poukázal na legitimitu výzev Libanonců k transparentnosti a zavedení reforem.

Libanon se již mnoho měsíců potýká s hlubokou ekonomickou krizí. K dalšímu zhoršení situace přispěla pandemie covidu-19 a nyní ničivá exploze.

Macron podle Reuters v úvodu dnešní konference uvedl, že mezinárodní pomoc by měla koordinovat OSN v Libanonu. Dodal, že nabídka pomoci zahrnuje podporu nestranného, důvěryhodného a nezávislého vyšetřování výbuchu.

Exploze zničila celé čtvrti ve městě a zhruba 300.000 lidí připravila o střechu nad hlavou. Zdevastovala zásoby obilnin a zdemolovala podniky. Mnozí Libanonci z výbuchu, který je přičítán několika tunám špatně uskladněného dusičnanu amonného, viní podle nich laxní a zkorumpované politiky. Na sobotní masivní demonstraci vyzývali vládu k demisi, někteří se slovy "Odejděte, jste vrazi". Protesty pokračují i dnes.

Macron ve čtvrtek Bejrút navštívil jako první zahraniční státník a přislíbil, že peníze na pomoc Libanonu se nedostanou do zkorumpovaných rukou.

Bezprostředně humanitární pomoc Libanonu poskytla již řada států včetně České republiky, která tam vyslala tým specializovaný na hledání lidí v troskách. Slíbila také pomoc deset milionů korun.

Německo bude při vstupu žádat test, doklad o uzdravení nebo očkovací…

30.07.2021 23:17 Aktualizováno Německá vláda dnes schválila zpřísnění podmínek při vstupu do země. Od neděle bude nutné, aby se…

Čaputová zareagovala na protesty v Bratislavě, odsoudila agresivitu

30.07.2021 20:57 Aktualizováno Občané mají právo protestovat proti opatřením, která mají ochránit jejich zdraví a životy.…

Při nehodě autobusu u Berlína se těžce zranilo devět lidí

30.07.2021 19:15 Aktualizováno Při dnešní nehodě autobusu na německé dálnici A13 jižně od Berlína se zranilo 17 lidí, z toho devět…

EK pro část Česka zvyšuje limit státní podpory podniků na 30 až 40 procent

30.07.2021 16:22 Podniky v českých regionech soudržnosti Severozápad, Severovýchod, Střední Morava a Moravskoslezsko…

Litva hlásí příchod dalších migrantů, Frontex poslal posily

30.07.2021 15:30 Litevští pohraničníci během uplynulých 24 hodin zadrželi dalších 137 migrantů, kteří nelegálně…

Německo má za den 2454 nakažených koronavirem, více než před týdnem

30.07.2021 09:58 V Německu za uplynulý den přibylo 2454 případů nákazy novým koronavirem. Vyplývá to z dnešních…

Žena v Německu vyhrála v loterii 33 milionů eur, akorát o tom nevěděla

29.07.2021 13:15 V Německu vyhrála jedna ze sázejících v červnu jackpot v loterii Lotto, ale několik týdnů jí trvalo…

V Bratislavě protestují odpůrci kroků proti šíření koronaviru

29.07.2021 12:45 V Bratislavě od rána protestují stovky odpůrců restrikcí proti šíření koronaviru. Vadí jim rovněž…

Německo eviduje 3142 nových případů covidu

29.07.2021 08:14 Německé zdravotní úřady za poslední den nahlásily 3142 nových případů nákazy koronavirem a 21 úmrtí…

EU ztrácí trpělivost s Orbánem. Politolog objasnil, zda lze Maďarsko…

28.07.2021 22:01 Aktualizováno NÁZOR - Vztahy mezi maďarským premiérem Viktorem Orbánem a dalšími evropskými lídry zřejmě dosáhly…

Související:

Právě se děje