Jeden z obviněných Rusů popřel účast na sestřelení MH17

Obhájkyně jednoho z Rusů, kteří byli obviněni z účasti na sestřelení civilního letadla na lince MH17, prohlásila, že její klient Oleg Pulatov účast na zkáze stroje a smrti téměř 300 lidí na palubě popřel. Informují o tom dnes zahraniční tiskové agentury. Malajsijský boeing byl nad východní Ukrajinou sestřelen v červenci 2014.

Vyšetřovatelé poskládali vrak z trosek letu MH17
doporučujeme

"Nepřispěl k tomu a nebyl do toho nijak zapojen. Dokonce ani neměl a nemá ponětí, jak a proč bylo letadlo na lince MH17 sestřeleno," řekla Pulatovova obhájkyně Sabine ten Doesschateová. "Náš klient neví, co se stalo. Ví, že neviděl žádnou raketu," dodala.

Řekla také, že její klient by byl ochoten v případě potřeby před soudem vypovídat, ale bylo by nutné nejprve dosáhnout dohody, za jakých podmínek. "Společně s naším klientem se pokusíme stanovit čas a způsob, jak by mohl vysvětlit svůj příběh," řekla advokátka.

Pulatov, na kterého byl vydán mezinárodní zatykač, žije v Petrohradě, uvedla agentura Reuters. Dodala, že dnešní jednání soudu bylo o procesních záležitostech, vlastní proces ještě nezačal.

Předsedající soudce Hendrik Steenhuis podle agentury AP uvedl, že je nepříjemně překvapen, protože čekal, že se dnes podaří projednat žádosti obhajoby. Další jednání odročil na 3. listopadu.

Letadlo na lince MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpuru podle obžaloby sestřelila raketa odpálená z území ovládaným proruskými separatisty v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny. Všech 298 cestujících a členů posádky přišlo o život.

Po téměř šesti letech vyšetřování, které vedl mezinárodní tým, začal letos v březnu soudní proces. Tři Rusové - Igor Girkin, zvaný Strelkov, Sergej Dubinskij a Oleg Pulatov - a Ukrajinec ruské národnosti Leonid Charčenko čelí v Nizozemsku obžalobě mimo jiné z vraždy. Žádný z nich se soudu neúčastní, zastupovat se nechává jen Pulatov. Podle prokurátorů se obžalovaní podíleli na převozu rakety Buk, která letadlo zasáhla, z Ruska na území ovládané na Ukrajině separatisty a na její instalaci.

Většinu obětí tragédie tvořili Nizozemci, proto se proces koná právě v Nizozemsku, a to v přísně střežené síni na mezinárodním letišti Schiphol u Amsterodamu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko vyzvalo země EU, aby zvážily setrvání celní unie s Tureckem

21.10.2020 21:53 Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní…

Macron uctil památku zavražděného učitele, odsoudil zbabělce

21.10.2020 21:24 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes při tryzně na univerzitní půdě Sorbonny uctil památku…

V Itálii přibylo 15 tisíc nakažených, výrazně vzrostl i počet mrtvých

21.10.2020 20:42 Aktualizováno Počet nových nakažených koronavirem v Itálii dnes překročil hranici 15.000 osob. To je nejvíce od…

Bavorsko chce zavést povinné covid testy pro pendlery, také z Česka

21.10.2020 20:26 Aktualizováno Bavorsko zavede povinné testování lidí, kteří do země přijíždějí za prací z rizikových oblastí v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama