Jednání s Brity podle Barniera spějí ke konci, výsledek je ale nejasný

Jednání o obchodní dohodě mezi Evropskou unií a Británií spějí ke konci a příštích několik hodin bude rozhodujících. Nadále však nelze říci, zda se podaří dohodu uzavřít. Dnes to podle agentur DPA a AFP zástupcům evropské sedmadvacítky sdělil hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier, který v posledních dnech vede jednání v Londýně se svým britským protějškem Davidem Frostem.

Michel Barnier
doporučujeme

Britský premiér Boris Johnson je podle své mluvčí optimistou, zároveň je však připraven přijmout i nedohodu.

"Rychle se blížíme okamžiku, kdy to buď vyjde, nebo ztroskotá," řekl Barnier evropským diplomatům. Nesdělil, zda je podle něj ještě možné najít shodu v klíčových sporných tématech, jako je rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý prohlásil, že Francie nepodpoří dohodu, která by nevzala v potaz její dlouhodobé zájmy. "Zachování činnosti našich rybářů britských vodách je důležitou podmínkou," řekl Macron.

Mluvčí britského premiéra Allegra Strattonová uvedla, že Johnson věří v možnost uzavření dohody navzdory blížícím se lhůtám. "Je optimistou, ale vždy také říká, že je přesvědčen (...), že to dobře zvládneme i bez dohody," uvedla Strattonová.

Nejmenovaný evropský diplomat podle DPA po Barnierově hlášení poznamenal, že v jednáních zaznamenal dílčí pozitivní vývoj, nikoliv však shodu na hlavních sporných tématech. Za nejzazší termín pro uzavření dohody označil pátek. Irský premiér Micheál Martin řekl, že obchodní dohodu lze uzavřít do konce týdne. Jiné zdroje si naopak netroufaly odhadnout, jak dlouho by jednání ještě mohla trvat.

Vyjednavači jsou pod výrazným časovým tlakem, neboť případná dohoda musí být schválena parlamenty do konce tohoto roku, kdy končí pobrexitové přechodné období a Británie opustí vnitřní trh EU i celní unii. V případě nedohody zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polsko začalo očkovat. Hlásí se i Češi, termíny docházejí

22.01.2021 14:21 Někteří Češi z pohraničí, kteří mají kromě českého i polské občanství, začali využívat možnosti…

Slovensko nebude usilovat o zastavení přesunu práce do Indie

22.01.2021 13:07 Slovensko nebude usilovat o to, aby zvrátilo rozhodnutí nadnárodních firem o propouštění…

Počet úmrtí v EU se během druhé vlny zvýšil. V říjnu bylo nejhorší Česko

22.01.2021 12:45 Počet úmrtí během podzimních měsíců, kdy státy Evropské unie zasáhla druhá vlna epidemie covidu-19,…

ONLINE: Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 12:32 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama