Jednotky NATO opustí Afghánistán spolu s vojáky s USA

Jednotky Severoatlantické aliance opustí Afghánistán v koordinaci s vojáky Spojených států, jejichž odchod se chystá na září. Před jednáním v bruselském sídle NATO to uvedl americký ministr zahraničí Antony Blinken. Přesný termín amerického odchodu by dnes měl oficiálně oznámit prezident Joe Biden. Očekává se, že se rozhodne pro 11. září, tedy dvacáté výročí teroristických útoků proti USA, které byly podnětem k afghánské misi.

Afghanistán
doporučujeme

V Afghánistánu po dvou dekádách v rámci výcvikové mise zůstává téměř 10.000 vojáků ze spojeneckých zemí, z nichž zhruba čtvrtinu tvoří Američané. Jejich odchod Washington původně plánoval na jaro, NATO jej však podmiňuje pokrokem mírových jednání mezi afghánskou vládou a radikálním hnutím Tálibán. USA se proto rozhodly odchod odložit o několik měsíců.

"V nadcházejících měsících budeme úzce spolupracovat na bezpečném, uvážlivém a koordinovaném odchodu našich jednotek z Afghánistánu," sdělil novinářům před dnešními jednáními v sídle aliance šéf americké diplomacie.

Během odpoledne bude další postup v nestabilní asijské zemi probírat ve společnosti amerického ministra obrany Lloyda Austina se šéfem NATO Jensem Stoltenbergem. Prostřednictvím videokonference se z Bruselu spojí i s kolegy z dalších aliančních zemí. Hovořit budou také o současném napětí mezi Ruskem a Ukrajinou.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron chce reset vztahů s Británií, ale i dodržení dohody o brexitu

12.06.2021 13:33 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes nabídl britskému ministerskému předsedovi Borisi…

V Německu za poslední den přibylo 1911 nakažených koronavirem a 129 úmrtí

12.06.2021 07:26 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 1911 případů nákazy koronavirem a 129 úmrtí…

Cestování na Slovensko? Od 14. června bude stačit i test provedený v ČR…

11.06.2021 23:29 Pro osoby přijíždějící na Slovensko z České republiky do 14.6.2021 (6:00 hodin) je povinná…

Švédsko varuje před "temnými mraky" koronaviru, takzvanou variantou delta

11.06.2021 21:56 Aktualizováno Švédský úřad veřejného zdraví dnes varoval před znepokojivými místními ohnisky koronavirové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama