Jindrák odmítl, že ČR nevede dialog s Ruskem o řešení sporů

Zmocněnec pro konzultace s Ruskem Rudolf Jindrák odmítl tvrzení, že česká strana nevede dialog s Ruskem o řešení vzájemných sporných otázek. Reagoval tak na dnešní prohlášení ruského velvyslanectví v Praze. V něm ruská ambasáda kritizovala aktuální odstranění podstavce k soše maršála Ivana Koněva v Praze 6 a uvedla, že se čeští partneři vyhýbají dialogu v rusko-českých konzultacích.

Rudolf Jindrák
doporučujeme

Jindrák má s Ruskem na základě pověření vlády řešit problémy ve vzájemných vztazích. Rusko má zastupovat první náměstek ministra zahraničí Vladimir Titov.

Ruská ambasáda dnes v prohlášení, které zaslala ČTK, kritizuje odstranění podstavce ke Koněvově soše. Spor kolem pomníku vojevůdce, který se Praha 6 před časem rozhodla odstranit, je jedním z hlavních sporů ve vzájemných vztazích. Podle velvyslanectví byl odstraněním podstavce pomník "definitivně zničen". Ambasáda to považuje za porušení česko-ruské smlouvy o vzájemných vztazích a spolupráci.

"Znovu žádáme českou stranu, aby podnikla kroky k návratu situace do právního pole a splnění svých povinností," uvedlo velvyslanectví. Za tímto účelem byly podle něj iniciovány rusko-české mezistátní konzultace. "Ruská strana oznámila, že je připravena k jejich okamžitému zahájení ještě před šesti měsíci. Naši čeští partneři se bohužel dialogu v tomto formátu stále vyhýbají," dodala ambasáda.

Jindrák ČTK řekl, že ho ruské vyjádření, že se šest měsíců nic neděje, překvapilo. Není to podle něj pravda, protože vede s ruskou stranou na pracovní úrovni dialog. Zatím se podle něj české a ruské představy rozchází v tom, jak mají konzultace probíhat. "Ale to neznamená, že bychom nepřipravovali témata. Konzultace nejsou jen o tématech jedné strany, ale obou dvou stran," poznamenal. Zároveň poukázal na okolnosti kolem pandemie. K postupu v řešení potíží je podle něj potřeba osobní kontakt, což nyní není možné.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo prodlouží kvůli covidu-19 přísná omezení do 20. prosince

25.11.2020 21:57 Německo kvůli stále vysokému počtu případů nákazy koronavirem prodlouží přísná omezení do 20.…

EK varuje technologické giganty před důsledky porušování pravidel

25.11.2020 20:28 Velké technologické společnosti porušující nová pravidla Evropské unie pro jejich regulaci mohou v…

Itálie a Rakousko řeší podobu lyžařské sezony

25.11.2020 18:50 Itálie a Rakousko se dál přou o podobu nadcházející lyžařské sezony. Italský premiér Giuseppe Conte…

Německo odškodní diskriminované homosexuální vojáky

25.11.2020 17:36 Německo rehabilituje a odškodní homosexuální vojáky, kteří v minulosti čelili v armádě diskriminaci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama