Johnson i Macron připomněli vítězství nad nacismem a oběti války

Evropa si dnes připomíná 75. výročí vítězství ve druhé světové válce, avšak kvůli boji proti koronaviru jsou pietní akce velmi komorní, zatímco řada oslav byla zrušena. Francouzský prezident Emmanuel Macron položil věnec k hrobu neznámého vojína jen za přítomnosti několika dalších činitelů a malého vojenského sboru. Britský premiér Boris Johnson v krátkém projevu zveřejněném na twitteru uvedl, že snaha zastavit šíření covidu-19 vyžaduje "stejného ducha národního úsilí" jako tažení proti nacismu.

Emmanuel Macron se sešel s Milošem Zemanem
doporučujeme

"Před 75 lety lidé této země slavili vítězství nad Hitlerovou agresí. (...) Přežili jsme a nakonec triumfovali díky hrdinství nespočtu obyčejných lidí, kteří sice dnes jsou v pokročilém věku, ale kteří kdysi nesli na bedrech osud svobody jako takové," řekl britský ministerský předseda. "Teď se nacházíme uprostřed nového boje proti koronaviru, který vyžaduje stejného ducha národního úsilí. A to znamená, že nemůžeme pořádat průvody a oslavy v ulicích, které jsme si dopřávali v minulosti," pokračoval.

Podle agentury AP přineslo významné výročí místo shromáždění a "posledního velkého hurá" pro pamětníky spíše "osamělost spojenou s trpkými i sladkými vzpomínkami". Lítost nad současným vývojem vyjádřil i bývalý zdravotník americké armády Charles Shay, který žije ve francouzské Normandii nedaleko pláže, kde bojoval při spojeneckém vylodění v červnu 1944. Mrzelo jej, že se nemůže setkat s přáteli z řad veteránů, s nimiž se již možná nikdy neuvidí.

Opatření zavedená kvůli šíření koronaviru ovlivnila i oficiální program u pařížského památníku neznámého vojáka, popsala zpravodajská společnost BBC. Ceremonie se po boku prezidenta Macrona účastnili jeho předchůdci Nicolas Sarkozy a François Hollande, dále předsedové obou komor parlamentu či několik členů vlády. Přítomní mezi sebou udržovali rozestupy, národní hymnu jim zazpíval malý armádní sbor.

Francouzský prezident předtím za podobných okolností položil věnec k soše generála Charlese de Gaulla, který z Londýna během války řídil domácí odboj proti německým okupantům.

V Británii přijde hlavní bod připomínky konce války v Evropě až ve 21:00 (22:00 SELČ), kdy bude odvysílán předem natočený projev královny Alžběty II. Už před polednem nad Londýnem proletěly červené stíhačky formace Red Arrows, následně lidé uctili památku obětí války dvěma minutami ticha.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš jednal v Bruselu o novém migračním paktu. Ocenil, že neobsahuje…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání…

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav, v Kampánii jsou roušky povinné

24.09.2020 16:38 Italská vláda nejspíš až do konce roku prodlouží nouzový stav, který nyní v zemi platí do 31. října…

Francie přivítala návrh migračního paktu EU: Rovnováha mezi solidaritou a…

24.09.2020 16:08 Francie dnes přivítala nový návrh azylové a migrační politiky, který předložila ve středu Evropská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama