Johnson požádal Palestince, aby zvážili Trumpův mírový plán. Muslimský svět je rozzlobený

Návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa, který počítá s vytvořením palestinského státu, je šancí, která může obnovit mírová jednání a najít řešení izraelsko-palestinského konfliktu. V prohlášení to dnes v reakci na plán, který byl v USA zveřejněn v úterý, uvedl šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell. Francie stále podporuje řešení v podobě dvou států podle zásad mezinárodního práva. Britský premiér Boris Johnson požádal palestinské politiky, aby plán zvážili. Turecko návrh považuje na naprosto nepřijatelný, podle Ligy arabských států jde o "porušení práv Palestinců".

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Palestinští politici plán odmítli a označili za spiknutí. USA počítají se vznikem palestinského státu za podmínky, že Palestinci přistoupí na určité podmínky. Izrael má mít pod svou kontrolou židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu, zachová si kontrolu i nad údolím řeky Jordán a bude zabezpečovat také území západně od řeky.

Johnson dnes v parlamentu řekl, že žádný blízkovýchodní mírový plán nebyl dokonalý a že Palestinci by ten nový měli zvážit. "Zahrnuje řešení v podobě dvou států, zajistí, že Jeruzalém bude jak hlavní město pro Izrael, tak pro palestinský národ," sdělil Johnson.

Borrell se domnívá, že plán je příležitostí k dosažení vyjednaného a životaschopného řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Izrael i Palestinci podle něj musejí prokázat, že jim opravdu jde o řešení v podobě dvou států, protože to je jediná reálná možnost, jak konflikt ukončit.

Mluvčí francouzského ministerstva zahraničí v prohlášení sdělil, že řešení v podobě dvou států, které bude v souladu s mezinárodním právem, je pro trvalý mír na Blízkém východě nezbytné. "V tomto směru bude Francie jednat spolu s USA, svými evropskými partnery a všemi, kteří se na dosažení tohoto cíle chtějí podílet," stojí v prohlášení.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan projekt označil za "naprosto nepřijatelný". "Jeruzalém je pro muslimy posvátný. To, že má podle plánu připadnout Izraeli, je zcela nepřijatelné. Má to legitimizovat izraelskou okupaci," sdělil prezident.

Generální tajemník Ligy arabských států (LAS) Ahmad Abúl Ghajt řekl, že liga americký návrh studuje a je otevřená všem snahám o dosažení míru. Po první zběžném přečtení ale má prý Ghajt dojem, že plán je "zásadním porušením práv Palestinců". Podle něj legitimizace izraelské okupace, která trvá od roku 1967, nepovede k trvalému míru.

Někteří čeští poslanci plán považují za součást Trumpovy prezidentské kampaně. Šéf zahraničního výboru Sněmovny Ondřej Veselý řekl, že se Trump nedohodl s Palestinci a že se nediví, že Palestinci plán nepřijímají.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko ukončí očkování Sputnikem V. Podle Matoviče mělo mít zájem půl…

16.06.2021 16:12 Slovensko na konci června ukončí registraci zájemců o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti…

Ve Francii skončí povinné roušky venku a noční zákaz vycházení

16.06.2021 16:00 Ve Francii od čtvrtka nebude venku povinné nošení roušek, noční zákaz vycházení bude naposledy…

EU rozšíří sankce proti Bělorusku, za vynucené přistání letadla

16.06.2021 13:33 Velvyslanci členských zemí Evropské unie dnes schválili rozšíření sankčního seznamu proti Bělorusku…

J&J nedodá do Evropy slíbené vakcíny kvůli kontaminaci

16.06.2021 13:12 Dodávky vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson do Evropské unie nedosáhnou ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama