Johnsona vláda si to rozmyslela, plány pro tvrdý brexit nezveřejní. Proč?

Britská vláda na dnešek plánovala zveřejnění interních materiálů týkajících se příprav na možný brexit bez dohody, v pondělí si ale tento krok rozmyslela. Zodpovědné osoby vyhodnotily, že obsah by mohl být pro veřejnost příliš znepokojivý, napsal v pondělí večer deník Financial Times (FT).

Přidejte svůj názor 1 komentář

Boris Johnson
doporučujeme

List The Daily Telegraph zároveň přinesl reportáž, podle níž klíčový poradce premiéra Borise Johnsona označil probíhající rozhovory mezi Londýnem a Bruselem za "podvod".

Boris Johnson po červencovém nástupu do čela vlády ohlásil výrazné vystupňování příprav na brexit bez dohody a řekl, že Británie se takovýmto scénářem snadno vypořádá. Britská média však opakovaně přináší informace z tajných vládních analýz, které předpovídají pro britskou ekonomiku značné komplikace.

O stavu příprav bude dnes odpoledne britské poslance informovat Johnsonův de facto náměstek Michael Gove, který má problematiku na starosti. Jeho pondělní porada s kolegy ale podle FT rozhodla o tom, že na plánované zveřejnění analýz nedojde. "Ta schůzka nebyla dobrá. Celé to bylo považováno za příliš pesimistické ohledně odchodu bez dohody," citoval deník nejmenovanou osobu obeznámenou s průběhem porady.

Premiér Johnson trvá na tom, že by preferoval brexit na základě podmínek dojednaných s EU, a v pondělí v projevu v Downing Street hovořil o pokroku v jednáních. Činitelé v Bruselu ale na toto vyjádření reagovali s údivem, píše deník The Guardian, rozhovory podle nich nijak nepostupují. Brexit bez dojednaných podmínek nyní EU považuje za nejpravděpodobnější variantu, uvedla bruselská zpravodajka BBC Katya Adlerová.

Oficiální vyjednávání v tuto chvíli ani neprobíhá, britští představitelé se pouze schází se svými protějšky z Evropské komise, která vyhodnocuje návrhy Londýna. Podle nové reportáže The Daily Telegraph už na přelomu července a srpna britský generální prokurátor Geoffrey Cox varoval premiéra Johnsona, že očekávat od EU splnění požadavku na vyškrtnutí irské pojistky z brexitové dohody je zcela nereálné. Vláda se tehdy rozhodla pro "zdržovací" strategii, píše list.

Reportáž také s odvoláním na dva "vysoce postavené zdroje" uvádí, že Johnsonův poradce Dominic Cummings na strategických poradách označil aktuální rozhovory s EU za podvod. Vládním pracovníkům prý začalo být jasné, že žádné "seriózní" přípravy na uzavření dohody neprobíhají.

Downing Street tvrzení o Cummingsově výroku označila za "kategorickou lež". Verzi The Daily Telegraph ale podpořily také zdroje reportéra televize Sky News Sama Coatese. Do debaty se vložil také někdejší poradce expremiérky Theresy Mayové Gavin Barwell, který prý má stejné informace od "vícero vládních zdrojů".

"Jestli to není pravda, pak by měla vláda zveřejnit návrhy na nahrazení (irské) pojistky," napsal Barwell na twitteru.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pellegrini zůstává slovenským premiérem, hlasování o nedůvěře ustál

17.09.2019 09:36 Slovenský premiér Peter Pellegrini dnes podle očekávání přečkal v parlamentu pokus opozice o jeho…

Cameron se omluvil za rozpory, které brexitem způsobil. Referenda ale…

17.09.2019 08:21 Bývalý britský předseda a lídr Konzervativní strany David Cameron se o uplynulém víkendu omluvil za…

Fico vyhrožoval Kiskovi? Policie rozhodla, trestní stíhání zastaveno

16.09.2019 21:01 Elitní jednotka slovenské policie zastavila trestní stíhání, které se týkalo údajného vydírání již…

Johnson promluvil o brexitu: EU ho má plné zuby, chce dohodu

16.09.2019 20:23 Evropská unie má brexitu plné zuby a chce dohodu, řekl dnes britský premiér Boris Johnson v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama