Johnsonův otec na akci Extinction Rebellion vyzdvihoval ekologický aktivismus

Necelé dva dny poté, co britský premiér Boris Johnson označil účastníky probíhajících klimatických protestů za "nespolupracující odpadlíky", vyzdvihoval jeho otec Stanley činnost ekologických aktivistů jakožto "nesmírně důležitou". Johnson starší ve středu v Londýně vystoupil na diskusi pořádané skupinou Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí), přičemž nálepku odpadlíka označil za kompliment. Zároveň řekl, že jeho syn cíle demonstrantů podporuje.

Stanley Johnson
doporučujeme

Extinction Rebellion tento týden pořádá manifestace v různých městech Evropy. V britské metropoli účastníci v pondělí na několika místech zablokovali dopravu a od té doby zde policie zatkla na 800 účastníků protestu, uvedl deník The Guardian.

Premiér Johnson se k této záležitosti vyjádřil už v pondělí večer, když promluvil při uvádění nové knihy o někdejší předsedkyni vlády Margaret Thatcherové. Prý jej jeho tým nechtěl na akci nechtěl pustit, protože "se na ulici povalují nějací nespolupracující odpadlíci a nejrůznější protestující".

"Co se týče těch nespolupracujících odpadlíků, tuhle nálepku budu nosit s hrdostí," reagoval ve středu premiérův otec. Označení prý chápe jako "ohromný kompliment".

Stanley Johnson to řekl na Trafalgarském náměstí při panelové diskusi pořádané Extinction Rebellion na téma: "Může tradiční politika zvládnout výzvu klimatické a ekologické krize?" Podle premiérova otce lze smysluplných změn docílit jedině skrze tradiční stranickou politiku, potřebné jsou však i impulsy ze strany nenásilných hnutí jako Extinction Rebellion.

"Přišel jsem sem, protože mám za to, že to, co dělají, je nesmírně důležité," citovala jej zpravodajská společnost BBC. "Z drobných žaludů se vyklubou velká hnutí. V souvislosti se změnami klimatu jsme dosud nepostupovali ani zdaleka dost rychle," dodal někdejší politik, který se delší dobu věnuje environmentálním tématům.

Johnson také ujišťoval přítomné, že poznámka jeho syna o odpadlících nebyla myšlena špatně, a že předseda vlády "rozhodně podporuje cíle", které hlásají účastníci protestů. "Když si poslechnete, co říkal ten úplně první den v Downing Street, na závěr vyzýval k posunu ohledně životního prostředí a blahobytu zvířat. A to je velmi, velmi dobrá známka," řekl později agentuře Press Association.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok u bývalé redakce Charlie Hebdo: Dva zranění, ministr ho má za…

25.09.2020 21:55 Aktualizováno Muž ozbrojený sekáčkem dnes nedaleko někdejšího sídla redakce satirického časopisu Charlie Hebdo v…

Ve Francii se nákaza koronavirem potvrdila už u půl milionu lidí

25.09.2020 20:54 Ve Francii se od počátku epidemie koronavirová nákaza prokázala už u více než půl milionu lidí. Za…

Pobaltské státy své sankce rozšířily na další běloruské činitele

25.09.2020 20:38 Aktualizováno Estonsko, Litva a Lotyšsko dnes rozšířily o stovku počet běloruských činitelů, kterým zakázaly…

Německo už považuje za epidemicky rizikové celé Česko

25.09.2020 19:45 Aktualizováno Německo nově považuje za epidemicky rizikovou celou Českou republiku. Dnes večer to oznámil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama