Jourová: Opatření států proti Covid-19 jsou přiměřená, s Čínou se srovnat nedají

Bezprecedentní kroky některých evropských států v boji proti koronavirové nákaze jsou přiměřené a země by se o nich měly vzájemně předem informovat. Velký vliv v současné situaci mají dezinformace, na jejichž omezení Evropská komise úspěšně spolupracuje se sociálními sítěmi. V rozhovoru s ČTK to dnes řekla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, podle níž může virová pandemie ovlivnit i podobu příštího dlouhodobého rozpočtu EU.

Věra Jourová, eurokomisařka

Zatímco některé země včetně Česka kvůli šíření viru způsobujícího nemoc COVID-19 vyhlašují výjimečný či nouzový stav a zavírají školy, další státy zatím sahají pouze k doporučením či omezování velkých veřejných akcí. Evropská komise se poslední dva týdny snaží o co nejužší koordinaci jednotlivých opatření, která jsou zcela v kompetenci jednotlivých států.

"Existuje pravidlo i pro tuto krizovou dobu, že opatření mají být přiměřená. Je to na komunikaci těch, kteří rozhodují na národní úrovni, aby se informovali a vedli třeba i diskusi o přiměřenosti těch kroků," řekla Jourová, která má v unijní exekutivě na starosti dodržování evropských hodnot.

Evropa podle ní nedospěje ke krokům srovnatelným s totalitním čínským režimem. Čínské úřady mají nad obyvateli země podrobnou kontrolu, mohly tedy monitorovat jejich kontakty a podařilo se jim efektivně uzavřít nejpostiženější oblasti. V unijních zemích je respekt k právům lidí na jiné úrovni.

"S Čínou to vůbec nesnese srovnání. Pracujeme v demokratických režimech, které ale mají pro případy krizí určité možnosti, jak omezit svobody lidí. V současné situaci většina občanů chápe, že určitá omezení jsou potřeba v rámci ochrany zdraví," podotkla Jourová.

Evropa se podle ní musí vypořádávat i s masivním přílivem dezinformací, které se neomezují na "tradiční konspirační teorie". Šíří se například nepravdivé návody, jak se chránit před virem, které mohou ohrozit zdraví. Nebo nabídky výrobků, které jsou předražené a nepomáhají, jen využívají lidského strachu.

"Dezinformace v éře koronaviru mají obrovskou sílu," řekla politička, která v EK zodpovídá také za boj proti manipulacím a šíření nepravd. Jourová nedávno jednala s manažery sociálních sítí, aby weby mazaly nepravdivé informace a upřednostňovaly ověřené zprávy zdravotních autorit.

"Monitorujeme to dnes a denně a webové platformy se velice intenzivně zapojily do pravdivého informování," řekla česká zástupkyně v komisi.

EK se nyní snaží podporovat unijní země na dvou frontách. Jednak společným nákupem ochranných roušek či respirátorů, jednak uvolněním financí pro zasažená odvětví. Do projektu hromadného nákupu ochranných prostředků se přihlásily dvě desítky zemí včetně Česka a komise vypsala výběrové řízení. Některé státy však zakázaly svým firmám poskytovat například respirátory do zahraničí a proto se komisi na část požadovaného zboží nikdo nepřihlásil a tendr se bude muset vypsat znovu. První kontrakty z úspěšného výběru se budou podle Jourové podepisovat začátkem dubna.

Komise podle ní také poskytla 140 milionů eur (3,6 miliardy korun) na vývoj vakcín či diagnostických a léčebných metod.

"Máme v běhu 17 projektů, které skýtají možnost celkem slibných výsledků v rozumné době," uvedla Jourová. Komise rovněž vyčlenila 7,5 miliardy eur na investice do zdravotnictví, cestovního ruchu a dalších oblastí, kam chce celkově poslat až 25 miliard.

Virus podle Jourové může ovlivnit i směr, kterým se bude ubírat rozdělování unijních financí v příštím sedmiletém rozpočtu, o němž se zatím neúspěšně dohadují lídři členských zemí. Ve hře by tak mohlo být posílení fondů na výzkum či bezpečnost, které část států dosud chtěla snížit v zájmu svých národních položek v regionálních fondech.

"Všechno, co teď děláme, na co myslíme, je nějakým způsobem ovlivněno touto novou zkušeností. Takže je jisté, že se jednání o novém rozpočtu budou odvíjet v tomto mentálním rozpoložení," dodala Jourová.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 14:50 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 15:15 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Útočník hodil na Macrona na veletrhu vejce

27.09.2021 17:16 Francouzského prezidenta Emmanuela Macrona při dnešní návštěvě gastronomického veletrhu v Lyonu…

SPD si připsala vítězství v zemských volbách v Berlíně a Meklenbursku…

27.09.2021 17:14 Německá sociální demokracie (SPD) neuspěla jen v nedělních parlamentních volbách, ale také v…

Nizozemský premiér Rutte má kvůli hrozbě speciálně vycvičenou ochranku

27.09.2021 16:03 Nizozemský premiér Mark Rutte má zesílenou ochranu. Policie totiž obdržela zprávy o možném útoku či…

GRAF: Německo čekají dlouhá povolební vyjednávání, o koalici rozhodnout…

27.09.2021 15:08 Aktualizováno Podoba příští vládní koalice v Německu, kde vyhráli volby sociální demokraté (SPD), je zatím…

GRAF: Německé volby vyhrála s minimálním rozdílem SPD. Kdo povede zemi…

27.09.2021 14:48 Aktualizováno Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Laschet: Vláda pod vedením CDU/CSU je nejlepší řešení. Söder nechce…

27.09.2021 14:39 Kancléřský kandidát německé konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet je připraven jednat o vládní…

Scholz: Němci si přejí koalici SPD, Zelených a FDP, chci ji do Vánoc

27.09.2021 13:11 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Na Slovensko během omezení rostl počet případů domácího násilí

27.09.2021 13:08 Na Slovensku loni, kdy v zemi platila různá omezení po vypuknutí koronavirové nákazy, stoupl o…

Německá média očekávají měsíce povolebních jednání o vládní koalici

27.09.2021 11:55 Nadcházející složitá koaliční jednání jsou hlavním tématem dnešních komentářů německých novin,…

Evropský tisk: Stabilní éru Merkelové nahradila nejistota

27.09.2021 11:17 Aktualizováno Jako začátek období nejistoty po stabilní éře kancléřky Angely Merkelové vidí západoevropská média…

Související:

Právě se děje

reklama