Jourovou obvinil mluvčí maďarské vlády ze lži, prý podkopává pověst komise

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová a eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders do úřadů, které zastávají, vnášejí svá ideologická přesvědčení, což podkopává pověst Evropské komise. Podle agentury MTI to tvrdí mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács.

Věra Jourová
doporučujeme

O Jourové, která má v Evropské komisi na starosti hodnoty a transparentnost, Kovács na twitteru napsal, že "nedorostla" do role eurokomisařky a že se zkompromitovala. Jourová opakovaně kritizuje situaci kolem médií v Maďarsku, upozorňuje na omezování svobody slova a dělá si starosti kvůli podmínkám pro práci nezávislých médií. "Pokud jde o svobodu médií v Maďarsku, tak o ní neví nic a lže, protože ji platí (George) Soros," tvrdí Kovács. Soros, americký finančník a filantrop maďarského původu, je častým terčem útoků ze strany konzervativního maďarského premiéra Viktora Orbána a jeho politických spojenců. Označují ho například za organizátora protimaďarského spiknutí.

Eurokomisař Reynders je "podobně nepřesvědčivý, naprosto nepomáhá členským státům EU v době pandemie," napsal Kovács o kolegovi Jourové z Evropské komise. Uvedl také, že maďarská vláda i nadále vyzývá Jourovou, aby rezignovala.

Čelní představitelé maďarské vlády, včetně premiéra Orbána, před časem žádali odvolání Jourové kvůli jejímu rozhovoru pro německý magazín Der Spiegel. V něm mimo jiné mluvila o tom, že stav mediálního prostředí v Maďarsku je alarmující nebo o tom, že podstatná většina Maďarů již zřejmě vůbec nemá šanci vytvořit si svobodný názor, protože v médiích je sotva nějaká kritika proti vládě.

Maďarská vláda tento týden navrhla ústavní dodatek o tom, že děti měly být vychovávány v souladu s křesťanským pojetím pohlaví. Reynders dnes podle agentury MTI řekl, že je důležité, aby ve všech zemích dodatky k ústavě předcházela důkladná debata.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Autoritářská symbióza? Prestižní deník kritizuje polskou církev a vládu

04.12.2020 00:01 NÁZOR – Během pěti let, kdy je v Polsku u moci strana Právo a spravedlnost (PiS), se linie mezi…

Fake news ohrožují demokracii. EU bude efektivněji postihovat šíření…

03.12.2020 22:02 Aktualizováno Evropská unie bude účinněji postihovat záměrné šíření dezinformací, které může ohrožovat fungování…

Řecko a EU se dohodly na vybudování nového tábora na Lesbu

03.12.2020 21:49 Řecko a Evropská komise budou spolupracovat při budování nového centra pro uprchlíky na ostrově…

Očkování proti koronaviru bude ve Francii zdarma pro všechny

03.12.2020 20:22 Očkování proti koronaviru bude ve Francii zdarma pro všechny, začít by mělo v řádu týdnů. Podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama