Juan Carlos I. je ve Spojených arabských emirátech, potvrdil královský palác

Bývalý španělský král Juan Carlos I. je od 3. srpna ve Spojených arabských emirátech (SAE). Potvrdil to dnes královský palác v Madridu. Královská rodina už počátkem měsíce oznámila, že bývalý panovník se vystěhoval ze své země, ale neupřesnila kam. Španělská média v uplynulých týdnech spekulovala, že bývalý král odcestoval do Abú Zabí v SAE.

Král Juan Carlos I., královna Sofía a bývalý ministerský předseda José Luis Rodríguez Zapatero, autor: Cláudio Vaz
doporučujeme

Bývalý panovník čelí vyšetřování kvůli finančnímu skandálu. V dopise synovi a současnému králi Felipemu VI. napsal, že se stěhuje z vlasti v odezvě "na určité epizody svého soukromého života" a proto, že chce zabránit tomu, aby synovi ztěžoval jeho roli.

Dlouho však zůstávalo tajemstvím, do které země monarcha přesídlil. Až dnes to královská rodina prozradila, informuje list El País. Jeho výsost Juan Carlos oznámila, "že třetího dne tohoto měsíce srpna se přestěhovala do Spojených arabských emirátů, kde v současnosti pobývá," oznámil v komuniké královský palác Zarzuela.

Juan Carlos I. byl hlavou státu od roku 1975 a abdikoval v roce 2014 v synův prospěch. Ve Španělsku a ve Švýcarsku je nyní terčem vyšetřování kvůli finančním machinacím.

Od roku 2018 prokuratura vyšetřovala kauzu týkající se zakázky výstavby vysokorychlostní železnice v Saúdské Arábii, kterou v roce 2011 získalo konsorcium španělských firem. Případ pak převzala prokuratura nejvyššího soudu. Vyšetřování se týká podezření, že Saúdská Arábie zaplatila několika lidem, mezi nimiž je jmenován i Juan Carlos I., jako úplatek miliony eur.

V tisku se letos objevily informace, podle nichž někdejší král dostal peníze na švýcarské konto z tajného konta v daňovém ráji spojovaného se Saúdskou Arábií.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rada Evropy vyzvala Česko, aby rozšířilo výuku romštiny na školách

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků.…

Evropská komise navrhla nový azylový systém, má urychlit návraty migrantů

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Evropská komise dnes představila návrh nového azylového a migračního systému, do kterého by se…

Lukašenko přes pokračující protesty složil prezidentskou přísahu, podle…

23.09.2020 22:06 Aktualizováno Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce…

Francie potřetí za týden hlásí přes 13 000 nově nakažených

23.09.2020 21:59 Francie potřetí během šesti dnů eviduje více než 13.000 nových případů nákazy koronavirem během 24…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama