Juncker dostal vysvědčení: Europoslanci ocenili sociální politiku, kritizovali migraci

Evropští poslanci dnes chválili končící Evropskou komisi za budování sociálního pilíře Evropské unie, kritizovali ale například její postup při řešení migrační krize a někteří také nedostatečný boj za ochranu životního prostředí. Za některé nezdary ale podle europoslanců mohl nesouhlas členských států.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Jean-Claude Juncker
doporučujeme

Předsedu EK, Lucemburčana Jeana-Claudea Junckera, který si na plenárním zasedání ve Štrasburku vyslechl jejich hodnocení, nicméně na závěr ocenili potleskem vestoje.

Sám Juncker europoslancům řekl, že jeho mandát provázely nejen úspěchy, ale také zklamání. Nepodařilo se podle něj například vyřešit otázku znovusjednocení Kypru, uzavřít se Švýcarskem dohodu o vzájemných vztazích nebo ustavit bankovní unii. Komise naopak podle něj dokázala posílit sociální dimenzi společenství. "To byla nejdřív taková Popelka," prohlásil Jean-Claude Juncker. Připomněl například nová unijní pravidla vysílání pracovníků, která přinesla princip stejné odměny za stejnou práci na stejném místě.

Jeho komise, která se funkce ujala v roce 2014, se podle Junckera také neuzavřela před světem ve svém hlavním sídle v bruselské budově Berlaymont, nýbrž čile komunikovala s občany i národními parlamenty a také přišla s podstatně menším množstvím návrhů unijních předpisů než dřívější unijní exekutiva. Podle Junckera nelze opomenout ani to, že v Evropě panuje mír. "To není samozřejmost," řekl šéf EK.

Za úspěch lze podle Junckera označit také pomoc Řecku v době dluhové krize, ačkoli mnoho členských států bylo proti. Bylo to v zájmu EU, argumentoval dnes Juncker, který svůj proslov zakončil zvoláním "Ať žije Evropa!".

Junckera dnes ve Štrasburku kritizovali především představitelé protiunijní frakce Identita a demokracie (ID), která sdružuje různé nacionalistické strany, a skupina konzervativců a reformistů (ECR). "Předáváte Evropu v daleko horším stavu, než byla. Je to Evropa rozdělená, oslabená a nemocná, která není schopna reagovat na současné výzvy," řekl Junckerovi lídr ID Marco Zanni. EK podle něj nedokázala vyřešit migraci, vnitřní bezpečnost a rovněž pokud jde o hospodářský růst, ztrácí EU podle Zanniho půdu pod nohama.

Spolupředseda ECR Ryszard Legutko prohlásil, že EK se spousta věcí podařila, například posílení vnitřního trhu, zajištění lepších dodávek energie a podobně. Za zklamání ale Legutko označil odchod Británie z bloku, za který podle něj Juncker nese částečně odpovědnost. Komise podle poslance rovněž uplatňovala vůči členským zemím dvojí standardy. "Vaše komise byla první, která udělala více pro to, aby k sobě měli lidé v Evropě dále než blíže," uzavřel Legutko.

Junckerův tým vystřídá nová komise pod vedením Ursuly von der Leyenové. Kvůli potížím navržených komisařů ze tří členských zemí v nominačním řízení se tak ale stane nejdříve 1. prosince.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu se objevila nákaza koronavirem u dalších dvou pacientů

26.02.2020 03:05 Aktualizováno Testy dnes prokázaly nákazu novým typem koronaviru u 25letého muže z Bádenska-Württemberska na…

V karanténě na Tenerife panuje nejistota, jsou tam i Češi

25.02.2020 20:48 Tisícovka turistů, kteří jsou od dnešního rána uzavřeni v hotelu na kanárském ostrově Tenerife,…

Koronavirus Covid-19 v Evropě: Případy nákazy hlásí už 12 zemí

25.02.2020 20:25 V Itálii, která je po Číně a Jižní Koreji zemí s třetím největším počtem infikovaných koronavirem,…

Rumunsko popřelo zprávy o prvním případu koronaviru v zemi

25.02.2020 20:12 Aktualizováno Rumunské úřady popřely, že by se v zemi objevil první potvrzený případ koronaviru. "Nemáme žádné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama