K normálu se rychle nevrátíme. Letní dovolená bude letos jiná, varuje ministr Maas

Lidé se podle německého ministra zahraničí Heika Maase musí připravit na to, že letní dovolená bude výrazně jiná než ta, jakou dosud znali. Omezení je totiž kvůli koronaviru čekají všude. Maas to dnes řekl na tiskové konferenci v Berlíně po videokonferenci s deseti evropskými kolegy. Počítá s tím, že Německo v polovině června zruší celosvětové varování před cestami do zahraničí.

Přidejte svůj názor

Heiko Maas
doporučujeme

"Nemůžeme si dělat iluze, že se rychle vrátíme k normálu," míní Maas, podle něhož sice dovolená v zahraničí bude možná, ale jen za podmínek, za které je možné převzít zodpovědnost. "Všude budou omezení - na plážích, v restauracích, v centrech měst. Na to se člověk musí připravit a také na to, že ta dovolená bude mít jen málo společného s tou, kterou známe," vyjádřil své přesvědčení.

Šéf německé diplomacie dnes podle listu Die Welt jednal s deseti kolegy ze států, do nichž Němci rádi jezdí na dovolenou, aby se společně pokusili zkoordinovat otevírání hranic. Konkrétně šlo o Španělsko, Itálii, Rakousko, Řecko, Chorvatsko, Portugalsko, Maltu, Slovinsko, Kypr a Bulharsko. Další jednání si politici naplánovali za dva týdny. Pak už by mohlo být jasnější, na jaké konkrétní podmínky cest do zahraničí se lidé musí připravit.

Podle Maase je důležité postup koordinovat, i když nakonec pravidla v různých zemích mohou být různá. Každopádně je podle něj nezbytné zajistit bezpečnost jak pro turisty, tak pro místní obyvatele. Obchodní zájmy proto musí být podřízeny zdravotním otázkám.

V Německu do 14. června platí bezprecedentní varování před cestami do celého světa. Maas počítá s tím, že se po tomto datu zruší a bude nahrazeno doporučeními a případně varováními, která se už budou týkat jen jednotlivých zemí. "Chceme krok za krokem k normálu," podotkl.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Itálii za poslední den zemřelo 87 pacientů s koronavirem

29.05.2020 19:04 Počet úmrtí pacientů s koronavirem se v Itálii za poslední den zvýšil o 87 na 33.229. Informovala o…

Jednání po brexitu se potáhnou. Brusel ani Londýn nevěří v brzký pokrok

29.05.2020 18:40 Nevelkou naději na pokrok ve vyjednávání budoucích vztahů Evropské unie a Británie vkládají obě…

Znalec se v procesu s Kotlebu přiklonil na stranu prokuratury

29.05.2020 18:20 Šeky v hodnotě 1488 eur (40.180 korun), kvůli kterým předseda krajně pravicové slovenské strany…

Rakousko od 15. června omezí nošení roušek, povinné zůstanou v MHD

29.05.2020 17:27 Od 15. června budou v Rakousku roušky zavedené kvůli koronaviru povinné už jen v prostředcích…

Související:

Právě se děje

Další zprávy