Kabinet italského premiéra Draghiho získal důvěru Senátu

Kabinet nového italského premiér Maria Draghiho ve středu krátce před půlnocí s převahou získal důvěru Senátu. Senátoři hlasovali v poměru 262 hlasů ku 40, píší italská média. Vládu ještě dnes čeká hlasování o důvěře ve Sněmovně a očekává se, že i zde kabinet bývalého šéfa Evropské centrální banky (ECB) uspěje.

Mario Draghi
doporučujeme

Třiasedmdesátiletý Draghi před hlasováním senátorům představil vládní program. Ve zhruba 50 minutách se zavázal udělat vše proto, aby Itálii vyvedl z ekonomické a zdravotnické krize, zmínil například urychlení očkovací kampaně proti covidu-19 či plán na využití miliard eur z evropských fondů.

Italská vláda složená z 15 politiků a osm nestranických odborníků složila slavnostní přísahu do rukou prezidenta Sergia Mattarelly minulou sobotu. Podle ústavy jihoevropské země musí kabinet čelit hlasování o důvěře v obou komorách parlamentu do deseti dní.

Nová exekutiva je třetí odlišnou vládou od voleb v roce 2018. V letech 2018 a 2019 vládla koalice Hnutí pěti hvězd a Ligy, po vládní krizi v srpnu 2019 Ligu vystřídala Demokratická strana. Tento kabinet podal demisi letos v lednu poté, co z koalice odešla jedna z menších stran. Obě předchozí vlády vedl Giuseppe Conte. V novém kabinetu zůstalo několik ministrů předchozí vlády, mimo jiné šéf diplomacie Luigi Di Maio, ministr zdravotnictví Roberto Speranza či ministryně obrany Luciana Lamorgeseová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Itálii stoupají bilance nakažených, někde zpřísní restrikce

04.03.2021 18:23 V Itálii v posledních dnech stoupají počty lidí, kteří se nově nakazili koronavirem, a větší tlak…

EK chce, aby firmy sdělovaly, kolik platí mužům a ženám

04.03.2021 17:07 Aktualizováno Rozdíly v mzdách a platech, které dostávají muži a ženy za srovnatelnou práci v zemích Evropské…

Bavorsko prodloužilo karanténní nařízení, dotkne se i Česka

04.03.2021 15:52 Nejméně do 28. března prodlužuje Bavorsko karanténní nařízení, které omezuje vstup do země z…

ONLINE: Rozvolňovat se podle Babiše po třech týdnech nebude. Čínskou a…

04.03.2021 15:28 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 15 088 nakažených. Hejtmani a pražský primátor mohou ode dneška kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama