Kaczyński se stane členem vlády, bude dohlížet na tři vlivná ministerstva

Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, který je v současnosti jen řadovým poslancem, se má stát členem rekonstruovaného kabinetu premiéra Mateusze Morawieckého. S odvoláním na zdroj z polské vlády o tom dnes informovala agentura PAP. Polská koalice se v posledních dnech ocitla v krizi, hovořilo se i o předčasných volbách.

Jaroslaw Kaczyński
doporučujeme

Předseda PiS byl dosud jen poslancem, podle polských médií má ale značný vliv na politiku Morawieckého vlády a někdy bývá označován za klíčového polského politika současnosti. Nyní by se měl podle agentury PAP stát členem kabinetu a přímo se účastnit jeho zasedání.

Funkce, kterou by měl vykonávat, zatím není jasná. Podle PAP se Kaczyński stane předsedou bezpečnostního výboru a z této funkce bude dohlížet na ministerstva spravedlnosti, obrany a vnitra.

Šéf parlamentní frakce PiS a vicemaršálek Sejmu Ryszard Terlecki dnes novinářům řekl, že skutečně vše směřuje ke Kaczyńského nástupu do vlády. Dodal, že se pravděpodobně stane i vicepremiérem.

Informaci o chystaném vstupu Kaczyńského do vlády agentura PAP přinesla krátce poté, co se ve středu večer předseda PiS sešel s šéfem další vládní strany Solidární Polsko a ministrem spravedlnosti Zbigniewem Ziobrem. Podle polských médií mezi Kaczyńským a Ziobrem panuje značná rivalita. Solidární Polsko před časem odmítlo podpořit některé návrhy zákonů z dílny PiS.

Po středečním jednání Kaczyńského se Ziobrem vládní zdroj agentuře PAP řekl, že se koaliční jednání "posouvají správným směrem, nelze ale říct, že bychom už dosáhli dohody". Zástupci PiS v uplynulých dnech nevylučovali ani menšinovou vládu či předčasné volby, pokud jednání zkrachují.

V případě, že by se nyní konaly volby, nezískala by podle průzkumů citovaných agenturou Reuters strana Právo a spravedlnost v dolní komoře parlamentu většinu. Její dva menší koaliční partneři by se dokonce do Sejmu vůbec nedostali.

Aktuální napětí v polské koaliční vládě, jejímž členem je i další pravicové uskupení Dohoda Jaroslawa Gowina, podle agentury AP souvisí s bojem o moc. Vedoucí osobnosti vládních stran se prý totiž snaží posílit své pozice pro chvíli, kdy 71letý Kaczyński přestane být dominující silou politické pravice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemětřesení v Turecku a Řecku: Nejméně 14 mrtvých a stovky zraněných,…

30.10.2020 22:01 Aktualizováno Část Řecka a Turecka dnes zasáhlo silné zemětřesení s ohniskem v Egejském moři. Podle tureckého…

Francie hlásí 50 tisíc nakažených, Itálie 31 tisíc, Belgie a Británie 24…

30.10.2020 21:38 Aktualizováno V Itálii skokově narostla denní bilance nakažených koronavirem na více než 31.000. Je to nejvíc od…

Covidem-19 se nakazilo více než 45 milionů lidí

30.10.2020 21:27 Tempo šíření koronavirové nákazy ve světě se dál zrychluje a desítky zemí den co den hlásí rekordní…

Ve Varšavě se pochoduje na protest proti zákazu potratů

30.10.2020 19:33 Navzdory koronavirovým restrikcím se dnes tisíce lidí z celého Polska zapojily ve Varšavě do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama