Kam za zábavou? Němci kvůli covid-19 mění zvyky: Roste zájem o autokina

V Německu se v posledních týdnech výrazně zvýšila návštěvnost autokin, která v době rychle se šířícího koronaviru představují jedno z mála míst, kam lidé mohou ještě vyrazit za zábavou. I tato zařízení ale kvůli epidemii musela sáhnout k mimořádným opatřením, řekl v rozhovoru s ČTK Heiko Desch ze společnosti DriveIn Autokinos, která za normálních okolností provozuje v Německu pět autokin.

"Je jich určitě o nejméně 50 procent více," říká o stoupajícím počtu návštěvníků Desch, podle něhož běžně na film jezdilo tak 200 lidí a dnes je jich kolem 500. Navíc autokina jeho společnosti teď i v pracovní den promítají dva filmy namísto jednoho, jak bylo dosud běžné. Na druhou stranu ale musí vystačit se staršími snímky, protože premiéry nových jsou odložené.

Koronavirus, kterým se v Německu nakazilo už téměř 100.000 lidí, má ale i na tuto zábavní oblast mnohem širší dopady. "Má se to tak, že jsme zatím ve třech městech dostali povolení dále provozovat autokino - u Stuttgartu, u Kolína nad Rýnem a v Essenu," vysvětluje Desch, podle něhož tak dvojice zbylých autokin zůstává uzavřena.

Ty otevřené musí splňovat řadu nových podmínek. Tou hlavní je, aby všechno, co je jen možné, bylo bez osobního kontaktu. Třeba lístky na představení se už vůbec neprodávají v areálech autokin, ale je možné je získat jen na internetu. Při vjezdu do autokina jsou pak naskenovány bez kontaktu jen přes zavřené okýnko vozu.

"Omezili jsme také počet diváků na jedno představení na 500," popisuje Desch, podle něhož je běžná kapacita autokin i čtyřikrát větší. Nyní ale platí, že i mezi auty v areálu musí být větší odstupy - většinou kolem 2,5 metru. "Navíc vpouštíme vždy maximálně dva dospělé v jednom autě, všechno ostatní musí být děti mladší 14 let, protože nemůžeme kontrolovat, jestli ti lidé skutečně patří k jedné domácnosti," říká manažer.

Autokina tak reagovala na celoněmecké nařízení, že se na veřejných místech nesmí shromažďovat více než dva lidé, kteří nežijí ve stejné domácnosti. Uzavřena jsou tak samozřejmě všechna běžná kina, divadla nebo muzea.

Aby se omezil počet kontaktů na minimum, nesmí se nově v autokinech používat žádná hotovost, což znamená mimo jiné to, že si lidé nemohou půjčit do auta rádio nebo topení. "Prodej jídla a pití je také zavřený," vyjmenovává Desch. Změny se dotkly i takové oblasti, jako jsou toalety, na které nyní mohou maximálně dva lidé najednou a které se dokola dezinfikují. Na dodržování pravidel v každém autokině dohlíží na deset pořadatelů.

"Přes to všechno je ale prakticky každé představení vyprodané," říká Desch, podle něhož má drtivá většina lidí pro nová opatření pochopení. Jestli z výjimečné situace bude jeho firma nakonec profitovat finančně, si ale manažer zatím jistý není. Zvýšené příjmy za lístky totiž zase výrazně krátí nemožnost prodávat potraviny a pití nebo nutnost platit více lidí, kteří na vše dohlíží.

Desch by byl každopádně rád, kdyby si autokina udržela alespoň část zákazníků, které teď nově získala. Jestli to je realistické očekávání, ale sám neví. Je podle něj totiž klidně možné, že se za pár týdnů situace vrátí do normálu, a řada lidí pak zase na autokina rychle zapomene.

Související

Více souvisejících

Německo Kina Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy