Kancléř Kurz apeloval na Rakušany ohledně koronaviru, zmínil kritickou situaci v Česku

Rakouský kancléř Sebastian Kurz se dnes prostřednictvím videa na facebooku obrátil na občany s naléhavou výzvou, aby svým chováním pomohli udržet počty nových případů koronavirové nákazy na nízké úrovni. Podle něj není nereálné, že v Rakousku bude v prosinci denně přibývat 6000 případů infekce a zdůraznil, že sousední Česko je v podobné situaci už nyní.

Sebastian Kurz
doporučujeme

V Rakousku, které má necelých devět milionů obyvatel, se za posledních 24 hodin nákaza potvrdila u dalších 1672 lidí. V sobotu země hlásila rekordních 1747 nakažených, zatímco v Česku, které má o necelé dva miliony obyvatel více, laboratoře v pátek odhalily 11.105 nově nakažených.

Lidovecký (ÖVP) politik ve videu s názvem Situace v Rakousku je vážná vyzval spoluobčany k semknutosti a dodržování protiepidemických pravidel - omezení sociálních kontaktů a upuštění od oslav a velkých rodinných sešlostí nebo nošení roušek.

Kurz potvrdil, že při současných číslech ještě rakouské nemocnice nemají problém zvládat vážné případy. Virus však roste exponenciálně a počty případů se zdvojnásobí za tři týdny, upozornil.

zdroj: YouTube

"Pokud se nám tedy nepodaří nárůst přibrzdit, budeme mít v prosinci denně počty nově nakažených kolem 6000. To je všechno, jenom ne nereálné, protože naše sousední země Česko je v takové situaci už dnes. A s počínající vlnou chřipky budeme postupně narážet na limity našich kapacit intenzivní medicíny," varoval rakouský kancléř.

Kurz nepoukázal na odstrašující příklad epidemického vývoje v České republice poprvé. Už v týdnu prohlásil, že počty nových případů jako například v Česku vedou k fatálním dopadům na pracovní místa a firmy a dostávají zdravotní systém na pokraj kapacit.

Kurz dnes upozornil, že Rakušany čeká náročný podzim a zima. "krajně obtížné období" s omezeními a nutnými opatřeními. Zopakoval však také svůj odhad, že v létě příštího roku už bude k dispozici očkovací látka, a tudíž i návrat k normalitě.

V pondělí bude rakouská vláda jednat prostřednictvím videokonference s hejtmany jednotlivých spolkových zemí o dalších opatřeních proti šíření koronaviru.

Šéf rakouské vlády dnes varoval také před zjevnou "únavou z korony", která vede ke stále většímu počtu teorií spiknutí i k otevřeným výzvám k nedodržování opatření.

Podle Kurze jde o to, zabránit druhé celoplošné karanténě, která by způsobila velké hospodářské škody a ohrožení mnoha pracovních míst.

Jednoznačně se kancléř postavil proti tvrzením, že by stačilo izolovat starší lidi. "Takovou společnost nechceme", řekl Kurz, "starší lidé a rizikové skupiny si zaslouží, abychom na ně brali ohled". Kromě toho by podle Kurze takové opatření nefungovalo, protože o starší lidi v domovech seniorů se musí někdo starat a navíc většina starších občanů nežije v takových domovech, ale uprostřed společnosti a často v rodinách.

Rakousko dosud zachytilo 64.806 pozitivních případů koronavirové nákazy a 893 souvisejících úmrtí. Aktuálně je v rakouských nemocnicích 742 nakažených, z toho 135 na jednotkách intenzivní péče. Podle Kurze má Rakousko na JIP k dispozici přibližně tisícovku lůžek pro covidové pacienty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muslimské země se bouří kvůli karikaturám Mohameda, lidé pálí Macronovy…

27.10.2020 12:36 V bangladéšské metropoli Dháce dnes demonstrovaly desítky tisíc lidí, kteří volali po bojkotu…

Sasko kvůli koronaviru uzavřelo chatky na Labské stezce, Němci se bojí do…

27.10.2020 12:32 Kvůli nepříznivé epidemiologické situaci už nyní nelze přenocovat v chatkách na trase česko-saské…

Europol hledá nejnebezpečnější sexuální zločince, na internetu zveřejnil…

27.10.2020 12:06 Europol spustil kampaň s cílem vypátrat 18 nejnebezpečnějších sexuálních zločinců Evropy na útěku.…

Koronavirus ochromil slovenský parlament. Infikováno je několik poslanců…

27.10.2020 11:53 Aktualizováno Vedení slovenské sněmovny po potvrzení koronaviru u několika poslanců přerušilo stávající schůzi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama