Kancléř Kurz apeloval na Rakušany ohledně koronaviru, zmínil kritickou situaci v Česku

Rakouský kancléř Sebastian Kurz se dnes prostřednictvím videa na facebooku obrátil na občany s naléhavou výzvou, aby svým chováním pomohli udržet počty nových případů koronavirové nákazy na nízké úrovni. Podle něj není nereálné, že v Rakousku bude v prosinci denně přibývat 6000 případů infekce a zdůraznil, že sousední Česko je v podobné situaci už nyní.

Sebastian Kurz

V Rakousku, které má necelých devět milionů obyvatel, se za posledních 24 hodin nákaza potvrdila u dalších 1672 lidí. V sobotu země hlásila rekordních 1747 nakažených, zatímco v Česku, které má o necelé dva miliony obyvatel více, laboratoře v pátek odhalily 11.105 nově nakažených.

Lidovecký (ÖVP) politik ve videu s názvem Situace v Rakousku je vážná vyzval spoluobčany k semknutosti a dodržování protiepidemických pravidel - omezení sociálních kontaktů a upuštění od oslav a velkých rodinných sešlostí nebo nošení roušek.

Kurz potvrdil, že při současných číslech ještě rakouské nemocnice nemají problém zvládat vážné případy. Virus však roste exponenciálně a počty případů se zdvojnásobí za tři týdny, upozornil.

zdroj: YouTube

"Pokud se nám tedy nepodaří nárůst přibrzdit, budeme mít v prosinci denně počty nově nakažených kolem 6000. To je všechno, jenom ne nereálné, protože naše sousední země Česko je v takové situaci už dnes. A s počínající vlnou chřipky budeme postupně narážet na limity našich kapacit intenzivní medicíny," varoval rakouský kancléř.

Kurz nepoukázal na odstrašující příklad epidemického vývoje v České republice poprvé. Už v týdnu prohlásil, že počty nových případů jako například v Česku vedou k fatálním dopadům na pracovní místa a firmy a dostávají zdravotní systém na pokraj kapacit.

Kurz dnes upozornil, že Rakušany čeká náročný podzim a zima. "krajně obtížné období" s omezeními a nutnými opatřeními. Zopakoval však také svůj odhad, že v létě příštího roku už bude k dispozici očkovací látka, a tudíž i návrat k normalitě.

V pondělí bude rakouská vláda jednat prostřednictvím videokonference s hejtmany jednotlivých spolkových zemí o dalších opatřeních proti šíření koronaviru.

Šéf rakouské vlády dnes varoval také před zjevnou "únavou z korony", která vede ke stále většímu počtu teorií spiknutí i k otevřeným výzvám k nedodržování opatření.

Podle Kurze jde o to, zabránit druhé celoplošné karanténě, která by způsobila velké hospodářské škody a ohrožení mnoha pracovních míst.

Jednoznačně se kancléř postavil proti tvrzením, že by stačilo izolovat starší lidi. "Takovou společnost nechceme", řekl Kurz, "starší lidé a rizikové skupiny si zaslouží, abychom na ně brali ohled". Kromě toho by podle Kurze takové opatření nefungovalo, protože o starší lidi v domovech seniorů se musí někdo starat a navíc většina starších občanů nežije v takových domovech, ale uprostřed společnosti a často v rodinách.

Rakousko dosud zachytilo 64.806 pozitivních případů koronavirové nákazy a 893 souvisejících úmrtí. Aktuálně je v rakouských nemocnicích 742 nakažených, z toho 135 na jednotkách intenzivní péče. Podle Kurze má Rakousko na JIP k dispozici přibližně tisícovku lůžek pro covidové pacienty.

Drama na dálnici v Bavorsku. Muž údajně drží jako rukojmí dva řidiče…

21.09.2021 21:52 Policie v Bavorsku dnes večer uzavřela úsek dálnice kvůli tomu, že v dálkovém autobusu je údajně…

EU hledá reakci na bezpečnostní pakt USA, Austrálie a Británie

21.09.2021 21:35 Aktualizováno Evropská unie hledá cestu, jak společně zareagovat na uzavření bezpečnostního paktu mezi Spojenými…

Čaputová v OSN kritizovala nerovnost vakcinace, jde prý o selhání politiků

21.09.2021 21:30 Především o boji proti pandemii covidu-19 a hrozbě klimatických změn mluvila ve svém dnešním…

Merkelová podpořila na mítinku Lascheta, varovala před vládou levice

21.09.2021 21:14 Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová dnes na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého…

Morawiecki považuje rozhodnutí unijního soudu o pokutě kvůli Turówu za…

21.09.2021 20:27 Aktualizováno Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki dnes důrazně odmítl pondělní rozhodnutí Soudního dvora…

Nejmenší zájem o očkování je v rámci země na jihovýchodě Francie

21.09.2021 17:12 Francie v pátek splnila svůj cíl a alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 v zemi dostalo 50…

Většina zemí EU včetně Česka překračuje limity škodlivých látek v ovzduší

21.09.2021 16:33 Většina zemí Evropské unie dál překračuje limity koncentrace škodlivých látek v ovzduší, i když…

Náskok sociálních demokratů před CDU/CSU se pět dní před volbami snižuje

21.09.2021 16:25 Náskok Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) před konzervativní unií CDU/CSU dosluhující…

Kampaň v Německu vrcholí. CDU/CSU vynesla jako poslední trumf Merkelovou

21.09.2021 14:52 Kampaň před nedělními parlamentními volbami v Německu vrcholí. Souboj o kancléřský úřad se nyní,…

Slovensko nakonec nebude stíhat novináře za článek z roku 2018

21.09.2021 13:46 Prokurátor dnes na Slovensku zrušil stíhání dvou novinářů slovenského listu Denník N kvůli…

Související:

Právě se děje

reklama