Kapitánka lodi převážející migranty obvinila EU z toho, že chce, aby se utopili

Evropská unie se problematice migrantů v oblasti Středozemního moře nevěnuje dostatečně. V prohlášení zveřejněném v pondělí to podle agentury DPA uvedla německá kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová.

Carola Racketeová
doporučujeme

Racketeová 29. června navzdory dřívějšímu zákazu italského dnes již exministra vnitra Mattea Salviniho doplula s lodí Sea-Watch 3 a se 40 migranty na palubě do přístavu na Lampeduse.

Při té příležitosti uvedla, že se v rámci EU a na vnějších hranicích EU ve věci migrantů "nic zásadně nezměnilo". "Pokud toto má být ta změna, za poslední rok se situace zhoršila," cituje Racketeovou agentura DPA.

Kapitánka rovněž obvinila evropské státy včetně Španělska, Malty, Itálie, Holandska a Německa z toho, že "nadále brzdí záchranné a monitorovací mise na moři a ve vzduchu".

Podle ní lidé umírají ve Středozemním moři, protože "Evropská unie chce, aby se utopili a vystrašili ty, kteří by se ho mohli pokusit překonat."

Dodala, že pokud hnutí #BlackLivesMatter v USA požaduje odebrání prostředků policejním oddělením, je podle ní třeba totéž žádat v případě Frontexu.

V Itálii byla Racketeová nakrátko zatčena a její plavidlo bylo na šest měsíců zabavené. Prokuratura ale dosud nerozhodla o tom, zda vůči ní vznese obžalobu. Mluvčí agentury Frontex podle agentury ale označil kampaň #DefundFrontex za nesmysl.

Agentura podle něj pomáhá chránit hranice pro stamiliony lidí v celé Evropě. "Dodržování lidských práv je srdcem toho, co děláme," uvedl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirem zkoušená Itálie chystá "matku všech reforem". Politolog je…

09.07.2020 00:01 NÁZOR - "Poprvé jsem slyšel italského politika slibovat omezení byrokracie, když mi bylo 13," píše…

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 22:06 Aktualizováno NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Finsko rozšířilo seznam "bezpečných" zemí, Česko chybí

08.07.2020 21:17 Finsko od příštího pondělí otevře své hranice turistům ze 17 evropských zemí, které vykazují nízké…

Korupční skandál okolo bývalého krále je znepokojivý, tvrdí Sánchez

08.07.2020 21:11 Korupční skandál okolo bývalého španělského krále Juana Carlose I. je "znepokojivý", prohlásil dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy