Karanténa ochromila život v Itálii, ulice jsou liduprázdné

Celostátní karanténa, která začala kvůli šíření nového typu koronaviru platit v úterý, ochromila v Itálii život. Centra velkých měst, jindy přeplněná místními i turisty, zejí prázdnotou. Fronty se naopak tvoří před některými obchody, lidé v nich si ale dávají pozor na to, aby si udrželi od ostatních dostatečný odstup. Řada italských podnikatelů se obává, že kvůli přísným opatřením přijdou o živobytí.

Benátky

Vláda premiéra Giuseppa Conteho dekretem od úterý rozšířila karanténu, která původně platila jen pro některé oblasti na severu země, na celou Itálii. Platí tvrdá omezení pohybu i zákaz hromadných akcí včetně svateb a pohřbů.

Opatření, která budou platit přinejmenším do 3. dubna, jsou podle italských i zahraničních médií v ulicích vidět. Jindy rušná centra Benátek, Milána či Říma utichla. "Je to jako by přišla apokalypsa, nikde tu nikdo není," řekl agentuře Reuters Mario Monfreda, který provozuje restauraci v rezidenční čtvrti italského hlavního města. Podle vládního nařízení musí všechny restaurace a bary zavřít již v šest hodin večer. Podle Monfredy by ale mohly být ekonomické dopady opatření mnohem horší než dopady koronaviru samotného.

Kvůli celostátní karanténě jsou podle agentury Reuters téměř liduprázdná i místa jindy přeplněná turisty, jako je okolí fontány di Trevi či Španělské schody v Římě. "Všechna náměstí, restaurace, vše je absolutně opuštěné," řekl australskému serveru 9News britský turista Adrian Toll.

Opatření, která mají zabránit šíření koronaviru, tvrdě dopadla také na cestovní ruch v Benátkách. Město, které v posledních letech volalo spíše po omezení masového turismu, nyní podle agentury APA touží po návratu návštěvníků z ciziny. "Gondoly jsou prázdné, kavárny na náměstí svatého Marka se zavírají," popsala situaci ve městě agentura. Zavřená je také slavná kavárna Florian, kterou v minulosti navštívili například Richard Wagner či Ernest Hemingway. Z ulic zmizely i stánky se suvenýry. Pokud se turisté do města brzy nevrátí, mohlo by podle odborníků přijít v Benátkách o práci až 10.000 lidí.

Řada Italů ale nejen na sociálních sítích vyjadřuje odhodlání nepříjemnosti spojené s karanténou v zájmu celé společnosti přečkat. Lydia Carelliová, která pracuje u italského nejvyššího soudu v Římě, pochází z Neapole. Po vyhlášení karantény její rodina chtěla, aby se vrátila domů, ona to ale odmítla. "Raději nechci riskovat," řekla webu 9News žena, která si podle svých slov není jistá, zda se koronavirem v Římě nenakazila. "Všichni musí přinášet oběti," dodala Carelliová.

Jí a všem ostatním Italům dnes jménem celé Evropské unie vyjádřila podporu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. "Evropa je jedna velká rodina... Vězte, že tahle rodina vás v tom nenechá samotné," uvedla ve videu publikovaném na twitteru. EK prý použije všechny nástroje, které má k dispozici, aby Itálii s krizovou situací pomohla.

"Vím, že Itálii chybí osobní ochranné pomůcky, především respirační zařízení. Požádala jsem své komisaře, aby se zástupci průmyslu pracovali na navýšení produkce takového vybavení," řekla von der Leyenová, která odpoledne na dálku hovořila s italským premiérem. Šéfka EK zároveň avizovala "investiční iniciativu", díky níž údajně do italské ekonomiky přitečou miliardy eur. O věci v úterý večer prostřednictvím videokonference diskutovali šéfové států a vlád všech 27 zemí evropského bloku.

Současná drakonická opatření přirovnává řada lidí v Itálii ke stavu, jaký panoval v zemi za války. "Zažila jsem druhou světovou válku. Byla jsem tehdy malá, ale tahle situace mě opravdu zaskočila. Nikdy jsem nic podobného nezažila," řekla 9News 82letá Filomena Gasparriová, která žije v horách v regionu Abruzzo. Její manžel Emidio vládní opatření schvaluje. Mnoho lidí se podle něj ale "objímá a líbá a žije dál, jako by se nic nedělo".

Politiky za přijatá opatření chválí také Římanka Annamaria Gentileová, se kterou mluvila agentura DPA. Stejně jako Emidio Gasparri ani ona ale svým spoluobčanům příliš nedůvěřuje. "Koneckonců jsme Italové: hodně mluvíme, málo děláme," řekla.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, tvoří se kolony

18.09.2021 16:25 Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami dnes na letišti v Mošnově na…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 14:17 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

18.09.2021 15:47 Aktualizováno V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu…

Německo hlásí 8901 případů koronaviru, méně než před týdnem

18.09.2021 08:15 V Německu přibylo za poslední den 8.901 nových případů koronaviru, což je zhruba o 2300 méně než…

Alespoň jednu dávku vakcíny už má ve Francii 50 milionů lidí

17.09.2021 20:47 Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 má ve Francii 50 milionů lidí. Pokoření hranice dnes…

Vysocí činitelé středomořských států EU řešili klimatické změny i migraci

17.09.2021 19:46 Klimatické změny, ale také problematika migrace, především pak v souvislosti s vývojem v…

Končící kancléřka Merkelová bude letos volit korespondenčně

17.09.2021 14:00 Fotoreportéři snímky Angely Merkelové při jejích posledních volbách v úřadu německé kancléřky…

Na Slovensku strmě stoupá počet nakažených i hospitalizovaných. Očkovaných…

17.09.2021 11:57 Slovensko má za čtvrtek nejvíce laboratorně potvrzených případů koronavirové nákazy za posledních…

Německo hlásí za čtvrtek 11.022 případů koronaviru

17.09.2021 08:00 V Německu přibylo za poslední den 11.022 nových případů koronaviru, což je zhruba o 1950 méně než…

NÁZOR: Německo stojí před zásadní volbou, naznačuje historička

17.09.2021 00:01 Jednou z největších výhod demokracie je její schopnost zajistit poklidné předání moci, konstatuje…

Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce, soud pokračuje bez něj

16.09.2021 21:51 Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce nařízené soudem,…

Merkelová se u večeře loučí s francouzským prezidentem Macronem

16.09.2021 20:33 Aktualizováno Odcházející německá kancléřka Angela Merkelová přijela do Elysejského paláce na setkání s…

Související:

Právě se děje

reklama