Katalánsko opět uvalí karanténu na 200 tisíc obyvatel, covid-19 se rychle šíří

Španělsko zavede poprvé od uvolnění restrikcí přijatých kvůli koronaviru nová omezení pohybu v části Katalánska, jež se budou týkat asi 200.000 lidí. Ke kroku tamní úřady přikročily kvůli prudkému nárůstu případů v regionu, informovala agentura AFP.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Zákaz vycházení se bude týkat oblasti kolem města Lérida, které leží asi 100 kilometrů od pobřeží. Místní obyvatelé budou muset zůstat ve svých domovech od dnešní půlnoci, uvedl místní činitel.

Oblast je již od sobotního večera izolována od zbytku Katalánska a tamní nemocnice mají již téměř naplněné kapacity. Od pondělí budou moci místní vycházet ven jen do práce, k lékaři či na nákup potravin. Zakázána budou shromáždění více než deset lidí.

Španělsko bylo jednou z nejhůře zasažených zemí v Evropě, tamní úřady zaznamenaly přes 28.000 zemřelých s covidem-19. Ačkoliv tam denní počty nakažených i obětí prudce klesly, v poslední době se v zemi objevilo několik desítek lokálních ohnisek nákazy. Oblast kolem města Lérida úřady znepokojuje nejvíce. Tamní rozmach viru je podle expertů spojen s pohybem sezónních pracovníků v zemědělství, kteří nyní sklízí ovoce na severu Španělska.

V současné chvíli v regionu vychází pozitivních 35 procent ze všech provedených testů. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom považuje za znepokojivé, když tato míra překročí pět procent. Ve zbytku Katalánska se koronavirus prokazuje v asi pěti až devíti procentech vzorků.

Další ohniska se nachází například v Galicii na severozápadě země či ve městě Odrizia v Baskicku. V těchto oblastech se dnes za zvláštních hygienických opatření konaly regionální volby.

Vzhledem k nárůstu nových případů úřady na některých místech znovu přikazují povinné nošení roušek na veřejnosti a v uzavřených prostorech. Ve čtvrtek toto rozhodnutí přijalo Katalánsko, podobná pravidla pak budou od pondělí platit také na Baleárských ostrovech. Andalusie a Aragonie naznačily, že obdobný krok učiní také.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisíce lidí protestovaly ve Varšavě na podporu LGBT, propuštění aktivistky…

08.08.2020 21:22 Aktualizováno Několik tisíc lidí mávajících duhovými vlajkami dnes protestovalo v centru Varšavy. Požadovali…

Kiska je zřejmě těžce nemocný. V čele strany Za lidi ho nahradí Remišová

08.08.2020 20:32 Novou předsedkyní slovenské vládní strany Za lidi se dnes stala dosavadní místopředsedkyně a…

Český turista se zřítil z ferraty v rakouských horách, pád nepřežil

08.08.2020 19:53 Dvaapadesátiletý Čech dnes zahynul při pádu ze zajištěné cesty (ferraty) v rakouském pohoří Rax.…

Německo má opět přes 1000 nových případů koronaviru, situace je vážná v…

08.08.2020 18:06 Aktualizováno V Německu třetí den za sebou přibyla více než tisícovka potvrzených případů infekce koronavirem.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama