Katalánsko po měsíci otevře restaurace pro veřejnost

Katalánsko, které v nynější pandemii patřilo k nejvíce postiženým regionům Španělska, dnes oznámilo plán uvolňování protikoronavirových opatření. Od pondělí mimo jiné za přísných omezení otevře pro veřejnost bary a restaurace, které regionální vláda uzavřela v polovině října.

Katalánsko, ilustrační foto

Dál ale bude v Katalánsku, a to i přes Silvestra, trvat zákaz nočního vycházení, který platí v celé zemi s výjimkou Kanárských ostrovů, a omezena zůstanou i shromáždění osob. Informují o tom místní média. Ve většině španělských regionů také dál trvá zákaz takových cest, které nejsou nezbytné.

Opatření proti šíření koronaviru přijímají ve Španělsku od léta vedení autonomních regionů. Po podzimním zhoršení epidemické situace vyhlásila španělská vláda v říjnu opět nouzový stav, aby umožnila regionům zavádění přísnějších restrikcí. Minulý měsíc tak téměř všechny regiony zavedly oblastní uzavírky, na celoregionální úrovni to neudělaly pouze Galicie, Extremadura, Kanárské ostrovy a Baleáry a také madridský region, jehož vedení ale vyhlašovalo uzavírky o prodloužených víkendech a v němž platí omezení pohybu v nejhůře postižených zdravotnických zónách.

Ve všech regionech s výjimkou Kanárských ostrovů také platí zákaz nočního vycházení, jehož časové ohraničení a prodlužování určují regionální vlády. V celém Španělsku jsou rovněž povinné roušky na veřejnosti i venku. Od dneška se má snížit cena zdravotnických roušek na maximálně 0,62 eura (asi 16 Kč), protože vláda schválila snížení daně z přidané hodnoty (DPH) pro roušky z 21 procent na čtyři. Toto opatření má platit do konce roku 2021.

Uvolňování v Katalánsku má začít v pondělí, kdy mohou otevřít pro veřejnost bary a restaurace od šesti do 21:30. Nyní smějí prodávat jen jídlo s sebou. Otevřít se budou moci zahrádky restaurací a z jedné třetiny se budou moci hosty zaplnit i vnitřní prostory. Stoly ale budou muset být dva metry od sebe a u každého stolu budou smět sedět jen čtyři lidé. Uzavření restaurací či jejich vnitřních prostor pro hosty nařídilo v těchto týdnech jen málo španělských regionů (například Baskicko), jiné zkrátily otevírací dobu, omezily návštěvnost či povolily otevřít jen zahrádky.

V první fázi uvolňování, které má mít čtyři fáze po dvou týdnech a může se změnit při zhoršení epidemické situace, se v Katalánsku otevřou s poloviční návštěvností i kina či divadla a venkovní sportoviště. Vnitřní sportovní zařízení smí mít návštěvnost jen třetinovou a lidé se musí předem objednat. Také do obchodů bude smět zatím jen třetina lidí, od 7. prosince to bude polovina.

Od 21. prosince, kdy ve Španělsku začínají Vánoce, má být v Katalánsku zrušeno i omezení pohybu obyvatel a zvýší se možný počet shromažďování osob na deset, ovšem z maximálně dvou domácnosti. Zákaz nočního vycházení od 22:00 do šesti ale bude platit dál, tedy i přes Silvestra.

O opatřeních pro vánoční svátky bude příští týden jednat španělské ministerstvo zdravotnictví se zástupci autonomních regionů. Podobná jednání se konají každou středu. Tento týden se ho účastnila i ministryně zdravotnictví sousedního Portugalska Marta Temidová.

Nový maďarský zákon znepokojuje nakladatele. Může vykázat ze škol…

20.06.2021 09:54 Kvůli novému zákonu by mohly ze školní výuky v Maďarsku zmizet hry anglického klasika Williama…

V Německu přibylo 842 nakažených koronavirem a 16 úmrtí

20.06.2021 07:46 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 842 případů koronavirové nákazy a 16 úmrtí infikovaných…

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

Související:

Právě se děje