Katalánsko po měsíci otevře restaurace pro veřejnost

Katalánsko, které v nynější pandemii patřilo k nejvíce postiženým regionům Španělska, dnes oznámilo plán uvolňování protikoronavirových opatření. Od pondělí mimo jiné za přísných omezení otevře pro veřejnost bary a restaurace, které regionální vláda uzavřela v polovině října.

Katalánsko, ilustrační foto
doporučujeme

Dál ale bude v Katalánsku, a to i přes Silvestra, trvat zákaz nočního vycházení, který platí v celé zemi s výjimkou Kanárských ostrovů, a omezena zůstanou i shromáždění osob. Informují o tom místní média. Ve většině španělských regionů také dál trvá zákaz takových cest, které nejsou nezbytné.

Opatření proti šíření koronaviru přijímají ve Španělsku od léta vedení autonomních regionů. Po podzimním zhoršení epidemické situace vyhlásila španělská vláda v říjnu opět nouzový stav, aby umožnila regionům zavádění přísnějších restrikcí. Minulý měsíc tak téměř všechny regiony zavedly oblastní uzavírky, na celoregionální úrovni to neudělaly pouze Galicie, Extremadura, Kanárské ostrovy a Baleáry a také madridský region, jehož vedení ale vyhlašovalo uzavírky o prodloužených víkendech a v němž platí omezení pohybu v nejhůře postižených zdravotnických zónách.

Ve všech regionech s výjimkou Kanárských ostrovů také platí zákaz nočního vycházení, jehož časové ohraničení a prodlužování určují regionální vlády. V celém Španělsku jsou rovněž povinné roušky na veřejnosti i venku. Od dneška se má snížit cena zdravotnických roušek na maximálně 0,62 eura (asi 16 Kč), protože vláda schválila snížení daně z přidané hodnoty (DPH) pro roušky z 21 procent na čtyři. Toto opatření má platit do konce roku 2021.

Uvolňování v Katalánsku má začít v pondělí, kdy mohou otevřít pro veřejnost bary a restaurace od šesti do 21:30. Nyní smějí prodávat jen jídlo s sebou. Otevřít se budou moci zahrádky restaurací a z jedné třetiny se budou moci hosty zaplnit i vnitřní prostory. Stoly ale budou muset být dva metry od sebe a u každého stolu budou smět sedět jen čtyři lidé. Uzavření restaurací či jejich vnitřních prostor pro hosty nařídilo v těchto týdnech jen málo španělských regionů (například Baskicko), jiné zkrátily otevírací dobu, omezily návštěvnost či povolily otevřít jen zahrádky.

V první fázi uvolňování, které má mít čtyři fáze po dvou týdnech a může se změnit při zhoršení epidemické situace, se v Katalánsku otevřou s poloviční návštěvností i kina či divadla a venkovní sportoviště. Vnitřní sportovní zařízení smí mít návštěvnost jen třetinovou a lidé se musí předem objednat. Také do obchodů bude smět zatím jen třetina lidí, od 7. prosince to bude polovina.

Od 21. prosince, kdy ve Španělsku začínají Vánoce, má být v Katalánsku zrušeno i omezení pohybu obyvatel a zvýší se možný počet shromažďování osob na deset, ovšem z maximálně dvou domácnosti. Zákaz nočního vycházení od 22:00 do šesti ale bude platit dál, tedy i přes Silvestra.

O opatřeních pro vánoční svátky bude příští týden jednat španělské ministerstvo zdravotnictví se zástupci autonomních regionů. Podobná jednání se konají každou středu. Tento týden se ho účastnila i ministryně zdravotnictví sousedního Portugalska Marta Temidová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rakousku začalo hromadné testování na koronavirus

01.12.2020 15:29 Rakousko dnes zahájilo hromadné testování populace na koronavirus. Jako první na řadu přišli…

V Trevíru najelo auto na pěší zónu. Dva mrtví, mnoho zraněných

01.12.2020 14:55 Ve městě Trevíru (Trier) na západě Německa vjelo dnes auto na pěší zónu. Na místě zemřeli dva lidé…

Žhář ve Francii zapálil vysílač, tři miliony lidí jsou bez televize

01.12.2020 14:31 V noci na dnešek ve Francii požár poničil druhý největší televizní a radiový vysílač v zemi. Tři a…

Švédka (70) je podezřelá, že desítky let věznila svého syna. Ten prakticky…

01.12.2020 13:39 Švédská policie zadržela 70letou ženu, která čelí podezření, že desítky let věznila doma svého syna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama