Katalánsko slaví svátek La Diada, protestující ochromili vlakovou dopravu

Protestující v Katalánsku dnes na některých železničních tratích zapalovali pneumatiky, a mnoho vlaků tak vůbec nevyjelo. Tento španělský autonomní region si dnes připomíná svátek La Diada, který v uplynulých letech provázely demonstrace za nezávislost.

Katalánsko, ilustrační foto
doporučujeme

Mluvčí železniční správy ADIF podle agentury Reuters uvedl, že protestující zapálili ohně na sedmi nebo osmi místech, většina je v Gironě. Všechny spoje z tohoto města byly zrušeny. Provoz byl přerušen i na vysokorychlostní trati z Barcelony do Figueres, která navazuje na železniční síť francouzských rychlovlaků TGV.

Svátek zvaný Den Katalánska (La Diada) připomíná dobytí Barcelony z roku 1714 ve válkách o španělské dědictví. V různých městech regionu organizace Katalánské národní shromáždění (ANC) na dnešek naplánovala desítky akcí, které budou přizpůsobeny pandemii covidu-19. Lidé, kteří se jich chtějí účastnit, se museli předem registrovat, budou si muset nasadit roušku a dodržovat bezpečné rozestupy.

Katalánské úřady i zástupci zdravotníků dali najevo, že se jim takové akce za současné situace nelíbí. Ve Španělsku se koronavirem nakazilo přes 554.000 lidí, což je nejvíce v Evropě. Zemřelo asi 29.700 pacientů s covidem-19.

Zatímco v uplynulých letech katalánský separatismus byl hlavním tématem španělské politiky, v uplynulých měsících kvůli pandemii covidu-19 a nejednotě v řadách separatistů ustoupil do pozadí, poznamenává Reuters.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Páteční útok v Paříži asi souvisel s karikaturami Mohameda

26.09.2020 17:45 Aktualizováno Páteční útok v Paříži, při němž útočník pobodal dva lidi nedaleko někdejšího sídla redakce…

Polské vládní strany prozatím zažehnaly krizi podpisem koaliční smlouvy

26.09.2020 16:24 Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly…

Slovensko hlásí rekordních 552 nakažených za den

26.09.2020 13:16 Na Slovensku se koronavirus za den prokázal u rekordních 552 lidí, informují slovenská média s…

Španělská policie má pohotovost, očekává protesty v ulicích

26.09.2020 12:38 Policie ve španělském autonomním regionu Katalánsko má v těchto dnech pohotovost v očekávání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama