Obžalovaný Kotleba měl tříhodinovou závěrečnou řeč. Nedržel se tématu, dostal pokutu

Za vykonstruovanou označil šéf slovenské opoziční krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba obžalobu z extrémistického deliktu, za který mu v případě uznání viny hrozí vězení.

Slovenský extremista Marián Kotleba
doporučujeme

Kotleba to dnes řekl ve své závěrečné řeči před soudem první instance v případů, ve kterém je stíhán v souvislosti s rozdáváním šeků s údajně extremistickou symbolikou. "Nikde v platné legislativě není napsáno, že byste se tím, že darujete rodině jakoukoliv částku zdaněných peněz, měli dopustit trestného činu," uvedl Kotleba, po jehož proslovu by soud mohl vynést verdikt.

Kotleba byl obžalován za to, že v roce 2017 na střední škole v Banské Bystrici předal před téměř 400 pozvanými hosty třem rodinám finanční dar prostřednictvím symbolických šeků. Každý byl na částku 1488 eur (40.300 Kč). Čísla 14 a 88 jsou podle vyšetřovatelů známá a používaná v extremistické symbolice. Dar byl předán v den výročí válečného slovenského státu. Tehdejší Slovenská republika, ke které se Kotleba hlásí, byla úzce spjata s nacistickým Německem.

"Pokládám obžalobu a líčení proti mě za vykonstruované. Dochází k selektivnímu výběru důkazů," tvrdil Kotleba. Zmíněné předávání šeků označil za akci na pomoc chudým rodinám.

Obžalovaný během prvních téměř tří hodin své závěrečné řeči značnou část proslovu nevěnoval samotnému případu. Poté, co Kotleba odmítl ustoupit od čtení návrhů zákonů, které předložila jeho strana ve sněmovně, mu soudkyně uložila pořádkovou pokutu 500 eur. Proti tomuto rozhodnutí politik podal stížnost.

Kotleba již dříve během procesu řekl, že vyšetřovatel v případu účelově rozdělil sumu 1488 eur na dvě číslice 14 a 88 a že nezohlednil označení měny. Jeden z advokátů politika v závěrečné řeči zase například četl seznam běžně prodávaného zboží za cenu, která obsahuje obě zmíněné číslice. Soudkyně pak závěrečnou obhájce ukončila, protože podle ní zcela vybočovala z projednávaného případu.

Zmíněné číslo 14 podle prokuratury odkazuje na počet slov anglické věty pravicového teroristy Davida Lanea, která v překladu zní: "Musíme zajistit existenci našich lidí a budoucnost bílých dětí." Osmička má zastupovat osmé písmeno abecedy, kterým je H, a 88, tedy HH, se považuje za zkratku nacistického pozdravu Heil Hitler. Také předvolaný znalec u soudu dříve vypověděl, že číslice 14 se v extremistické scéně používá v rasistickém kontextu a u čísla 88 jde o zmíněný nacistický pozdrav.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vymýtit covid-19 potrvá dlouhé roky, varuje profesor imunologie

24.10.2020 22:03 Aktualizováno NÁZOR - Většina vědců soudí, že přísná kontrola, včetně efektivního trasování, testování a izolace,…

Francie a Itálie hlásí rekordní denní přírůstky nakažených covidem

24.10.2020 21:57 Francie a Itálie dnes hlásí nejvyšší denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem od…

Španělsko kvůli koronaviru směřuje k vyhlášení nouzového stavu

24.10.2020 20:36 Španělsko směřuje k vyhlášení nouzového stavu kvůli koronaviru, vláda tak nejspíš učiní v neděli na…

Šéf slovenského parlamentu Kollár měl vážnou nehodu

24.10.2020 19:45 Předseda slovenského parlamentu Boris Kollár měl dnes vážnou dopravní nehodu, uvádí slovenská média…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama