Kauza padělání směnek: 20 let vězení pro Kočnera i Ruska, navrhuje slovenský žalobce

Shodně po dvou desítkách let vězení žádá obžaloba pro kontroverzního slovenského podnikatele Mariana Kočnera a exministra hospodářství a někdejšího šéfa soukromé televize Markíza Pavola Ruska v případu padělání směnek v hodnotě zhruba 69 milionů eur (1,73 miliardy korun). Prokurátor to dnes řekl u soudu v závěrečné řeči, ve které se rovněž vyslovil pro uložení pokuty 300.000 eur (7,5 milionu korun) Kočnerovi.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Obhajoba navrhla zamítnutí obžaloby. Soud pak odročil líčení na 27. února, kdy budou obžalování moci využít svého práva na poslední vyjádření k případu. Následně by soud mohl vynést verdikt.

Proplacení zmíněných směnek požadovala i od Markízy jedna z firem Kočnera, který v jiném případu čelí obžalobě z objednání předloňské vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka.

Rusko podle prokuratury směnky nepodepsal v roce 2000, jak je na nich uvedeno, ale až po roce 2013, kdy už nebyl ředitelem ani spolumajitelem Markízy. Rusko dlužné úpisy vystavil jako fyzická osoba a zároveň podepsal za Markízu, která se tak stala ručitelem. Vzhledem k tomu, že Rusko coby hlavní dlužník ze směnek nyní vystupuje na veřejnosti jako nemajetný, povinnost proplatit je by zůstala Markíze.

"Je vyloučeno, aby směnky (v době svého údajného vystavení) existovaly. Nikdo je neviděl," prohlásil prokurátor Ján Šanta s odvoláním na svědecké výpovědi. Dodal, že motivem padělání směnek byly "hamižnost a mamon" Kočnera poté, co zjistil, že jiní spolumajitelé Markízy dostali za prodej svých podílů v televizi více peněz než Rusko.

Znalkyně, která zkoumala Ruskovy podpisy na směnkách, dříve u soudu vyjádřila přesvědčení, že jsou až z období po roce 2013.

Advokáti Ruska i Kočnera kromě jiného tvrdili, že v procesu byla porušena práva obhajoby. Stěžovali si, že soud nepředvolal další svědky a znalce a že nebyly prozkoumány všechny listiny, jak to sami navrhovali. Jeden z obhájců také zpochybnil znalecký posudek zmíněné znalkyně.

Rusko se u soudu hájil tím, že vystavení směnek bylo součástí urovnání sporu s Kočnerovou firmou Gamatex v době, kdy byla podle něj ohrožena vysílací licence pro Markízu. V rámci sporu se Kočner v roce 1998 neúspěšně pokusil převzít kontrolu nad televizí Markíza prostřednictvím pracovníků bezpečnostní agentury. Podle Šanty byl ovšem tento spor urovnán jinou dohodou v hodnotě 80 milionů tehdejších slovenských korun.

Bratislavský okresní soud předloni Ruskovi i Markíze uložil, aby jednu ze zmíněných směnek proplatili, krajský soud ale rozhodování o tomto obchodním sporu po odvolání Markízy loni přerušil. Učinil tak po obvinění Ruska a Kočnera v případu.

Kontroverzní směnky nebyly zahrnuty do účetnictví Markízy ze skupiny Central European Media Enterprises, na jejímž převzetí se loni dohodla investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Podle dříve uniklých přepisů komunikace z Kočnerova mobilního telefonu se podnikatel snažil získat starší tiskárnu i papír a s Ruskem také koordinoval výpovědi v civilním sporu o proplacení směnek, byť oba v něm stáli na různých stranách. Přepisy také poukázaly na to, že Kočnerovi v soudním sporu o proplacení jednoho z dlužných úpisů pomáhala již bývalá náměstkyně na slovenském ministerstvu spravedlnosti Monika Jankovská. Někdejší politička Jankovská, které byl po rezignaci na místo náměstkyně pozastaven výkon soudcovské funkce, kontakty s Kočnerem popřela. Zmíněné informace z Kočnerova mobilního telefonu získala policie při vyšetřování Kuciakovy vraždy.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Starostové zakázali lidem ve Francii onemocnět

19.02.2020 15:42 Symbolické nařízení, které s ironickou nadsázkou zakazuje lidem chodit k lékaři, přijala skupina…

Airbus zrecykluje první obří A380. Udělá z něj visačky

19.02.2020 15:34 První obří letoun Airbus A380, který byl nasazen do provozu v roce 2007, čeká recyklace. Bude…

Bizarní obstrukce trvá. Slovenský parlament je paralyzován

19.02.2020 13:28 Aktualizováno Slovenská sněmovna ani dnes nezahájila rozpravu k sociálnímu balíčku a k istanbulské úmluvě o…

Nelegální migranti se valí přes ČR do Německa. Pochází hlavně z těchto tří…

19.02.2020 12:49 Migranti, kteří nelegálně překračují hranice z Česka do Německa, nejčastěji pocházejí z Turecka,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama