Každá třetí žena je zneužívána muslimem, tvrdí novinářka

V muslimských zemích je násilí na ženách rozšířenější více, než by se mohlo zdát. Podle novinářky Biny Shahové je vlastním mužem zneužívána každá třetí žena. Tvrdí však, že za to nemůže islám jako takový.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Násilí na ženách je globálním problémem, se kterým bojuje celý svět. Podle novinářky je ale mnohem rozšířenější v muslimských zemích, kde je emancipace žen ve společnosti mnohem složitější, než například v západních zemích.

Pákistánská novinářka se domnívá, že tento problém není způsoben islámem, ale tím, že sama patriarchální společnost zneužívá náboženství k utlačování žen. Uvedla to v článku pro Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Příkladem může být Saúdské Arábie, kde do roku 2018 nesměly ženy řídit auto. Až po revoluci tamních feministek, která se neobešla bez zásahů policie, úřady povolily. 

Mnoho zemí s muslimským obyvatelstvem ale podobné zákazy nemá, přesto v nich většinově platí pravidlo o zahalování se, což prý západ nechápe. Ženy ale zůstávají zahalené i tam, kde to není vyžadováno, navzdory tomu, že nemusí.

Podle novinářky je to proto, že se ženy nosící burku a nikáb naučily cítit bezpečněji, když jsou zahalené. Vyvarují se tím případným útokům ze strany mužů, které často bývají sváděny na ně samotné s tím, že si za ně mohou samy.

Ženy z muslimských zemí se ale mnohdy shodují v tom, že problémem není náboženství, nýbrž společnost. Novinářka také upozorňuje, že násilí na ženách je v muslimských zemích pácháno mnohem častěji, než jinde.

Zatímco pod rukama muslimů se s násilím setká polovina žen, v nemuslimských je to jen pětina. Znásilnění ze strany manžela zažilo v muslimských zemích 38 procent žen, v ostatních zemích jen 13 procent. 

Loading...
Vstupte do diskuze (28)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Nemohu dýchat." Protesty kvůli smrti černocha Floyda se šíří z USA do…

31.05.2020 20:28 Aktualizováno Smrt amerického černocha George Floyda při zásahu minneapoliské policie vyvolala vlnu protestů…

Rumunský premiér Orban neměl roušku a navíc kouřil, zaplatil pokutu

31.05.2020 19:29 Aktualizováno Předseda rumunské vlády Ludovic Orban musel v sobotu zaplatit pokutu 3000 lei (téměř 17.000 korun),…

V Itálii zemřelo dalších 75 pacientů s nemocí covid-19. Jaká je situace ve…

31.05.2020 19:17 Aktualizováno Počet úmrtí lidí s nemocí covid-19 se v Itálii za poslední den zvýšil o 75 na 33.415. O den dříve…

"Skoncujeme s pandemií." Ve Španělsku má být naposledy prodlouženo omezení…

31.05.2020 18:20 Španělský premiér Pedro Sánchez dnes uvedl, že jeho země potřebuje prodloužit omezení pohybu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy