Kdo bude kandidátem německé SPD na premiéra? V médiích zaznělo jméno

Němečtí sociální demokraté si za kandidáta na kancléře ve volbách v příštím roce vyberou současného ministra financí Olafa Scholze. Dnes o tom informoval deník Die Zeit, který se odvolává na více zdrojů ve vedení strany. Scholz ani jeho mluvčí na ministerstvu financí informace deníku zatím nekomentovali.

Přidejte svůj názor

Olaf Scholz
doporučujeme

Podle zjištění deníku se pro Scholze vyslovila při rozhovorech se spolupředsedy Saskií Eskenovou a Norbertem Walterem-Borjansem většina předních osobností strany na zemské i spolkové úrovni. Podporu má nynější vicekancléř údajně i od levicového křídla strany, které vůči němu dosud bylo spíše kritické.

Scholzova oblíbenost uvnitř strany i u veřejnosti v poslední době vzrostla díky jeho rozhodné podpoře nákladných vládních programů na záchranu ekonomiky, na kterou těžce dopadla pandemie covidu-19. Ve prospěch Scholze hraje podle spolustraníků i jeho zkušenost a obecná známost u německé veřejnosti.

Uchazeče o kancléřský post oznámí předsednické duo SPD po letních prázdninách. Eskenová ani Walter-Borjans úmysl stát se kandidátem na předsedu spolkové vlády nevyjadřují. V březnovém rozhovoru pro server t-online.de uvedli, že svou roli vidí spíše uvnitř strany.

Dosud otevřené je klání o kancléřskou nominaci i u konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU). Kancléřka Angela Merkelová, která vládu vede již třetím funkčním období, se o další mandát ucházet nechce. Strana bude v prosinci nejprve volit předsedu, který bude mít možnost se o úřad kancléře ucházet. Zájem o funkci šéfa CDU veřejně oznámili ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kancléřské ambice ale dáva najevo i bavorský premiér Markus Söder, jehož Křesťanskosociální unie (CSU) může v rámci koalice CDU/CSU na spolkové úrovni navrhnout vlastního kandidáta.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovinsko podle Babiše nemá důvod k vyřazení Česka ze seznamu bezpečných…

03.07.2020 12:32 Aktualizováno Slovinsko nemá podle premiéra Andreje Babiše (ANO) důvod k vynětí Česka ze seznamu bezpečných zemí…

Cesta do Chorvatska se komplikuje. Slovinsko vyřadilo Česko ze seznamu…

03.07.2020 11:29 Aktualizováno Slovinsko změnilo epidemiologické hodnocení Chorvatska, České republiky a Francie a vyjmulo je ze…

Francouzská vláda premiéra Édouarda Philippea podala demisi

03.07.2020 11:08 Francouzská vláda premiéra Édouarda Philippea podala dnes demisi. Prezident Emmanuel Macron už ve…

V Chorvatsku přibylo 81 nakažených, ve Slovinsku čtvrtina

03.07.2020 10:32 V Chorvatsku a ve Slovinsku se v posledních dnech zhoršila epidemiologická situace, pokud jde o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy