Kdo bude kandidátem německé SPD na premiéra? V médiích zaznělo jméno

Němečtí sociální demokraté si za kandidáta na kancléře ve volbách v příštím roce vyberou současného ministra financí Olafa Scholze. Dnes o tom informoval deník Die Zeit, který se odvolává na více zdrojů ve vedení strany. Scholz ani jeho mluvčí na ministerstvu financí informace deníku zatím nekomentovali.

Olaf Scholz
doporučujeme

Podle zjištění deníku se pro Scholze vyslovila při rozhovorech se spolupředsedy Saskií Eskenovou a Norbertem Walterem-Borjansem většina předních osobností strany na zemské i spolkové úrovni. Podporu má nynější vicekancléř údajně i od levicového křídla strany, které vůči němu dosud bylo spíše kritické.

Scholzova oblíbenost uvnitř strany i u veřejnosti v poslední době vzrostla díky jeho rozhodné podpoře nákladných vládních programů na záchranu ekonomiky, na kterou těžce dopadla pandemie covidu-19. Ve prospěch Scholze hraje podle spolustraníků i jeho zkušenost a obecná známost u německé veřejnosti.

Uchazeče o kancléřský post oznámí předsednické duo SPD po letních prázdninách. Eskenová ani Walter-Borjans úmysl stát se kandidátem na předsedu spolkové vlády nevyjadřují. V březnovém rozhovoru pro server t-online.de uvedli, že svou roli vidí spíše uvnitř strany.

Dosud otevřené je klání o kancléřskou nominaci i u konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU). Kancléřka Angela Merkelová, která vládu vede již třetím funkčním období, se o další mandát ucházet nechce. Strana bude v prosinci nejprve volit předsedu, který bude mít možnost se o úřad kancléře ucházet. Zájem o funkci šéfa CDU veřejně oznámili ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kancléřské ambice ale dáva najevo i bavorský premiér Markus Söder, jehož Křesťanskosociální unie (CSU) může v rámci koalice CDU/CSU na spolkové úrovni navrhnout vlastního kandidáta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo má 741 nových případů koronaviru. Může přijít druhá vlna,…

05.08.2020 08:53 Německo za poslední den zaregistrovalo 741 nových případů nákazy koronavirem a počet nakažených od…

Zločiny komunismu. Rumunsko vyšetřuje střelbu do lidí na hranicích za…

05.08.2020 08:48 Rumunský ústav pro vyšetřování zločinů komunismu začal zjišťovat, kdo z pohraničníků v dobách…

Slovenský premiér Matovič žije v nezkolaudovaném domě, hrozí mu pokuta

04.08.2020 21:45 Slovenský premiér Igor Matovič žije se svojí rodinou v Trnavě v nezkolaudovaném domě, za což mu…

"Emeritní král" Juan Carlos I. opustil Španělsko. Místo jeho pobytu není…

04.08.2020 21:10 Aktualizováno Místo pobytu bývalé hlavy španělského království Juana Carlose I., který v pondělí oznámil, že svou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama