Kdo stane v čele MAAE? Mezi čtyřmi kandidáty je i Slovenka

Do čela Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) se hlásí čtyři kandidáti, mezi nimi i šéfka slovenského Úřadu jaderného dozoru Marta Žiaková. Informovala o tom dnes agentura DPA, podle níž další kandidáti pocházejí z Argentiny, Burkiny Faso a Rumunska.

Přidejte svůj názor

Vlajka SR
doporučujeme

Post generálního ředitele MAAE se uvolnil po červencovém úmrtí dosavadního šéfa organizace, Japonce Jukiji Amana. Nyní MAAE dočasně vede rumunský diplomat Cornel Ferutsa, který je rovněž mezi čtveřicí kandidátů.

Podle DPA dnes diplomaté po uzavření lhůty pro podávání přihlášek uchazečů o funkci šéfa MAAE uvedli, že rozhodnutí o obsazení postu by mělo padnout počátkem prosince nebo na konci roku.

Kromě Žiakové a Feruty projevili ambici stanout v čele MAAE šéf Organizace pro kontrolu úplného zákazu jaderných zkoušek (CTBTO) Lassina Zerbo z Burkiny Faso a argentinský diplomat působící v MAAE Rafael Grossi.

Rozhovory o tom, kdo bude novým šéfem MAAE budou zřejmě náročné, vzhledem k současnému politickému kontextu. Generální tajemník MAAE je jmenován 35člennou radou na čtyři roky. Schválit ho musí ještě Generální konference.

Amano organizaci vedl od roku 2009. MAAE dohlíží na civilní využívání jaderné energie ve světě. Kromě jiného také kontroluje dodržování jaderné dohody s Íránem. MAAE přišla o svého šéfa v době zvýšeného napětí kolem íránského jaderného programu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Paříž demolovaly "černé vesty", původně poklidné protesty se zvrtly

21.09.2019 23:20 Aktualizováno V násilnosti a střety s bezpečnostními silami se dnes zvrtnul protest za ochranu klimatu v Paříži…

Uprchlíci to zkouší po řece i nákladním vlakem, Maďaři jich zadrželi…

21.09.2019 21:58 Aktualizováno Maďarští policisté dnes zadrželi 38 migrantů, kteří se pokusili do země dostat nelegálně na…

"Pouští uprchlíky odevšad." Orbán napadl italskou vládu a levici, hájil…

21.09.2019 20:47 Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v Římě prohlásil, že nová italská vláda premiéra Giuseppa…

Princ Andrew čelí obvinění. Zneužil mě v koupelně a ložnici, tvrdí…

21.09.2019 20:15 Aktualizováno Pětatřicetiletá Američanka obviňuje britského prince Andrewa, že ji coby 17letou dívku zneužil.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama