Kiska a Pellegrini se před volbami dohadují o sociální balíček

Za "nezákonné kupčení" označil v dnešní předvolební televizní debatě s premiérem Peterem Pellegrinim bývalý prezident a předseda nové strany Za lidi Andrej Kiska návrh Pellegriniho vlády na "sociální balíček". Ten počítá se zdvojnásobením dětských přídavků, zavedením 13. penze i dálnicemi zdarma.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Peter Pellegrini
doporučujeme

Kabinet premiéra Petera Pellegriniho (Směr-SD) hodlá zmíněná opatření v hodnotě stamilionů eur ročně prosadit na mimořádné schůzi sněmovny ještě do parlamentních voleb 29. února. Průzkumy přitom signalizují pokles popularity vládních stran. Podle opozice jde o kupování hlasů voličů a zátěž pro hospodaření příští vlády.

"Za prvé je to nezákonné," prohlásil Kiska s tím, že taková opatření se nesmějí přijímat ve zkráceném legislativním postupu. "Za druhé je to problém a i kupčení," dodal. Za nejhorší považuje, že se Pellegrinoho strana Směr-sociální demokracie a jeho spojenec, Slovenská národní strana (SNS), dohodly s "fašisty", tedy s krajně pravicovou stranou Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), bez níž by svolání parlamentní schůze nebylo možné. Směr se tak podle Kisky také snaží zbavit zodpovědnosti za aféry okolo souzeného podnikatele Mariana Kočnera či vraždy novináře Jána Kuciaka. "Dva měsíce před volbami by vláda měla skutečně jen svítit a topit," usoudil a vyčetl premiérovi, že Směr měl dvanáct let u moci na to, aby opatření zavedl.

Pellegrini dohodu s LSNS popřel, sociální balíček nevnímá jako předvolební tah, ani jako předvolební korupci. "Je mi úplně jedno, zda to přinese procenta straně Směr-SD, důležité je, zda se to podaří prosadit," prohlásil. K návrhu podle něj vedla "obava z nemohoucnosti nynější opozice se na čemkoliv dohodnout", tedy i na sociálních opatřeních, pokud by se dostala k moci.

Pellegrini ujistil, že ekonomika je schopná zvládnout zvýšené výdaje. Spoléhá na vyšší příjmy rozpočtu ze sociálního pojištění, plynoucí z vyšší zaměstnanosti, efektivnější výběr daní a racionalizaci výdajů z rozpočtu.

"Neděláme to proto, abychom to přenechali někomu jinému. Děláme to proto, protože počítáme, že budeme ve vládě," prohlásil. "Věřím, že vyhrajeme páté volby za sebou a budeme při sestavování vlády," dodal.

Kiska mu vyčetl, že "Směr během svého vládnutí každého z nás zadlužil částkou 5300 eur (asi 132.000 Kč)". Varoval, že v důsledku balíčku toto zadlužení ještě stoupne, pokud se nepřistoupí ke druhé možnosti v podobě škrtů ve školství a zdravotnictví. Anebo by se muselo přestat krást.

"Já nemám ten luxus, abych si v této debatě mohl nakecat, co se mi zachce. Protože vše sledují i v zahraničí," postěžoval si předseda vlády. Že by šel do vlády i s Kiskou, premiér nevyloučil. "Kromě LSNS nevylučujeme ze spolupráce nikoho, kdo bude ochoten jednat o řešeních," řekl. Kiska ale zopakoval, že se Směrem nikdy.

V posledních předvolebních průzkumech Směr-SD klesl pod 20 procent podpory, naopak rostla popularita protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO). Jako třetí figuruje strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko se ziskem kolem 10 procent. Koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu by podle poslední sondáže agentury AKO získala 9,4 procenta hlasů, na pátém místě s podporou 8,9 procenta byla Kiskova strana Za lidi.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Švédská laxní cesta nemusí být nezodpovědná, míní profesoři o boji s…

31.03.2020 00:01 NÁZOR - Ačkoliv švédská vláda zakázala shromáždění více než 50 lidí, nevztahuje se to na školy,…

Itálie má přes 100 000 nakažených. USA se bojí nejhoršího

30.03.2020 22:12 Itálie je po dnes aktualizované bilanci druhou zemí po USA, kde počet nakažených překonal hranici…

Merkelová koronavirus nemá. Testy byly negativní

30.03.2020 22:11 Německá kancléřka Angela Merkelová se s největší pravděpodobností nenakazila koronavirem. I třetí…

V Polsku zemřelo 31 lidí s koronavirem, nakažených je 2055

30.03.2020 22:06 V Polsku dnes odpoledne zemřelo na nemoc COVID-19, způsobovanou koronavirem SARS-CoV-2, dalších pět…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama