Klasické maturity na Slovensku nebudou, použije se průměr známek

Klasické maturitní zkoušky na Slovensku se kvůli koronaviru letos neuskuteční, místo toho se použije průměr známek z vysvědčení. Žák, který nebude s tímto způsobem hodnocení spokojen, ale bude moci požádat o absolvování ústní maturity. Novinářům to dnes řekl ministr školství Branislav Gröhling. Slovensko již v březnu v souvislosti s pandemií choroby covid-19 školy uzavřelo.

Školství
doporučujeme

Letos je v maturitních ročnících na pětimilionovém Slovensku 41.000 žáků, kteří navštěvovali 695 různých škol. Gröhling odhadl, že o absolvování maturitní zkoušky požádá 2000 až 3000 z nich.

"Vím, že maturita je vnímána jako typická tečka za studiem na střední škole a možná i jako příprava na (přijímací) zkoušky na vysokou školu. Nyní jsme v mimořádné situaci, a proto musíme přijímat i mimořádná opatření," uvedl Gröhling.

Slovenský plán postupného rušení karanténních opatření kvůli koronaviru, který země spustila dříve v tomto týdnu, počítá s tím, že školy budou otevřeny až v poslední čtvrté fázi. Mezi jednotlivými kroky by měly být nejméně dvoutýdenní přestávky.

Úřad hlavního hygienika Slovenska minulý týden uvedl, že maturitní zkoušky lze uskutečnit v největších místnostech škol tak, aby mezi zkoušejícími pedagogy byly odstupy alespoň dva metry. Úřad stanovil také další podmínky, jako například omezení osobního kontaktu či používání vlastních psacích potřeb.

Ve středu slovenský parlament změnou zákona vysokým školám zase umožnil vykonávat státní závěrečné zkoušky na dálku například prostřednictvím videokonference. Základní školy zase místo klasických známek mohou přistoupit k slovnímu hodnocení žáků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EK vyzvala státy Unie k posílení společného boje s koronavirem

28.10.2020 13:36 Země Evropské unie by měly přikročit k vzájemnému uznávání covidových testů a začít využívat…

Polsko znovu hlásí rekordní nárůst případů koronaviru i úmrtí

28.10.2020 12:33 V Polsku za poslední den přibylo 18.820 nových případů koronavirové infekce, což je nejvíce od…

Němce znepokojují návštěvy Čechů. Zvažuje se omezení styků

28.10.2020 10:10 Saská ministryně zdravotnictví Petra Köppingová by kvůli nepříznivé koronavirové situaci chtěla…

V Itálii pokračovaly demonstrace proti koronavirovým opatřením

28.10.2020 09:57 V Římě pokračovaly v úterý večer protesty proti vládním opatřením proti šíření koronaviru, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama