Klimatická neutralita? Babiš doufá, že summit EU dospěje ke kompromisu

Premiér Andrej Babiš doufá, že lídři zemí Evropské unie naleznou v debatě o takzvaně klimaticky neutrální unii kompromis a že tento cíl nebude na začínajícím summitu EU znovu zablokován. Nejdůležitější je pro něj to, aby Česko mohlo i nadále rozhodovat o tom, z jakých zdrojů bude vyrábět elektřinu. Český premiér to dnes řekl novinářům při příchodu na zasedání Evropské rady.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

Šéfové států a vlád EU dnes probírají zejména to, zda podpoří cíl dosáhnout na úrovni evropského bloku k roku 2050 stav uhlíkové neutrality. To znamená, že by v polovině století byly veškeré emise oxidu uhličitého (CO2) v EU kompenzovány například vysázenými stromy. V červnu Evropská rada tento cíl nepodpořila, Česko se postavilo proti společně s Polskem, Maďarskem a Estonskem.

"Doufám, že nebude blokace, že se domluvíme na nějakém kompromisu," odpověděl Babiš na otázku, zda je připraven postupovat stejně jako v létě. Česko se v tomto ohledu před summitem dostalo do sporu zejména s Rakouskem kvůli přístupu k jaderné energetice. Babiš požadoval, aby lídři EU uznali jádro jako "čistý" zdroj a umožnili jeho podporu z unijních peněz.

Podle posledního vyjádření je pro Babiše nejdůležitější energetická bezpečnost a "to, aby my jsme si mohli rozhodnout, jakou energii budeme vyrábět".

Předběžný návrh závěrů summitu, který má ČTK k dispozici, ujištění v tomto smyslu obsahuje. "Evropská rada uznává potřebu zajistit energetickou bezpečnost a respektovat právo členských států rozhodovat o svých energetických mixech," píše se v dokumentu. Před odletem do Bruselu ale Babiš naznačil, že tato formulace pro něj není dostatečná. Má obavu, že Evropská komise (EK) nebo někteří členové EU budou chtít blokovat výstavbu nových českých jaderných bloků.

Babiš už dnes na schůzi evropských liberálů o záležitosti hovořil s francouzským prezidentem Macronem, který by podle něj měl jadernou energetiku prosazovat, protože "má 60 jaderných elektráren". "Oni argumentují tím, že - a to je pravda - my si můžeme vlastně vybrat svobodně ten energetický mix, ale samozřejmě bude to debata," řekl předseda české vlády.

"Myslím, že Andreje Babiše můžeme přesvědčit. Tu diskusi jsem zahájil," reagoval při příchodu na summit francouzský prezident Emmanuel Macron. Řekl, že jednotlivé členské státy EU by měly mít možnost přechod na klimaticky šetrnější hospodářství držet ve svých rukách. V závěrech vrcholné schůzky prý tento aspekt bude zakotven, o jaderné energetice se v nich podle Macrona nemluví.

"Znamená to, že jádro může být součástí (energetického) mixu," uvedl. Francouzský prezident avizoval, že se společně s dalšími lídry bude ze všech sil snažit přesvědčit váhající členské země o potřebě dosažení klimatické neutrality v polovině století.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU představila plány pro příští roky. Kde na ně vezme?

18.01.2020 09:40 Komentář - Jedním z nejambicióznějších cílů Evropské unie pro nadcházející volební období je…

Pozdní víkendové snídaně vedou k přibírání

18.01.2020 06:39 Mnoho lidí si o víkendu po náročném pracovním týdnu rádo přispí, a snídani proto odsune na pozdější…

Kašlající řidič způsobil kuriózní a nákladnou nehodu

18.01.2020 06:26 Německý řidič kvůli záchvatu kašle způsobil kuriózní nehodu s řetězcem nešťastných událostí.

Zdrogovaný Čech tlačil kamionem v Německu auto 150 metrů

17.01.2020 22:01 Český řidič kamionu pod vlivem drog narazil v Německu do osobního auta, které před sebou tlačil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama