Kněz z Lyonu zneužíval děti, hrozí mu až deset let vězení

Nejméně osmiletý trest vězení navrhla dnes prokurátorka v procesu s Bernardem Preynatem, který jako kněz ve farnosti na předměstí Lyonu po dvě desetiletí sexuálně zneužíval nezletilé. Někdejší duchovní je obžalován ze znásilnění deseti chlapců, za což mu hrozí až deset let za mřížemi. Verdikt oznámí lyonský soud 16. března, informovala agentura AFP.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Církev
doporučujeme

Soudní líčení bylo tento týden ve Francii ostře sledováno, neboť kauza kolem Preynata od vznesení obvinění v roce 2015 otřásá celou lyonskou arcidiecézí. Za zatajování Preynatových činů loni dostal podmínečný šestiměsíční trest místní arcibiskup Philippe Barbarin. Ten se proti prvoinstančnímu verdiktu odvolal, rozhodnutí odvolacího soudu se očekává 30. ledna.

Preynat naopak svou vinu nepopírá. Ke zneužívání chlapců mezi lety 1971 1991 se bývalý kněz, kterému je nyní 74 let, přiznal. Obžalován je ale pouze z činů, které se staly mezi lety 1986 a 1991, většina jeho prohřešků je podle AFP promlčená. Jeho oběťmi byli chlapci ze skautského oddílu v Sainte-Foy-Les-Lyon, kde Preynat působil jako katecheta.

"Tento případ je mimořádný, symbolický a zasluhuje si ráznou trestní odpověď, která nemůže být zabrzděna kvůli věku," řekla v závěrečné řeči prokurátorka Dominique Sauvesová. Obžalovaný podle ní zničil životy svých obětí a profitoval z mlčení rodičů a církve, které mu umožnilo pokračovat ve zneužívání. "Maska byla sňata a ukázalo se, jakým mužem jste, jakým mužem jste byl," prohlásila státní zástupkyně.

Preynat u soudu žádal o odpuštění devět mužů, kteří přišli svědčit o sexuálních deliktech bývalého kněze. Soudcům popsali, jak je osahával, líbal na ústa a nutil k masturbaci. Obžalovaný přiznal, že na letních táborech se takto stýkal za týden až se "čtyřmi nebo pěti dětmi", které byly ve věku sedm až 15 let.

"On mluví o laskání. Laská mě moje žena. On, on mě osahával jako divoch," řekl Stéphane Hoarau, jeden ze svědků. Dodnes mu prý dělá problémy fyzický kontakt s jeho vlastními dětmi.

Preynatův obhájce Frédéric Doyez dnes ve svém projevu zpochybňoval výpovědi některých svědků a zdůrazňoval časový odstup od popisovaných skutků. "Soudit po 30 letech, to je složité," řekl. Vzpomínky obětí mohly být v průběhu let "reinterpretovány" či "znečištěny" prvky z jiných případů, pokračoval advokát. Jeho klient zase během procesu uvedl, že byl v dětství sám obětí sexuálního zneužívání ze strany duchovních.

Loni Preynat kvůli svým činům stanul před církevním soudem, který mu uložil nejpřísnější možný trest. V červenci jej zbavil kněžského svěcení zejména s přihlédnutím k vysokému počtu jeho obětí, kterých zřejmě bylo kolem 75.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odhady: SPD vyhrála volby v Hamburku, AfD hrozí odchod z parlamentu

23.02.2020 23:34 Aktualizováno Dnešní zemské volby v severoněmeckém Hamburku podle odhadů vyhráli sociální demokraté (SPD).…

Covid-19 v Itálii: Tři mrtví, nakaženo přes 130 lidí, zvažuje se nasazení…

23.02.2020 23:34 Aktualizováno Nový koronavirus už v Itálii způsobil smrt třem lidem. Nakažených lidí je v této zemi už přes 130,…

Nákaza Covid-19 je v devíti evropských zemích, na 11 italských měst…

23.02.2020 21:31 Aktualizováno V pevninské Číně se začal nový typ koronaviru šířit začátkem loňského prosince, do Evropy se nemoc…

Vichřice překazila karneval. Průvod v Kolíně nad Rýnem zrušen na poslední…

23.02.2020 18:10 Silný vítr a déšť dnes na řadě míst Německa znemožnily konání tradičních karnevalových pochodů.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama