"Kočkopsa by lidé nevolili." Slovenská opozice se na velké koalici nedohodla

Slovenské opoziční strany se nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Přidejte svůj názor

Richard Sulík, slovenský ekonom, podnikatel, politik a zakladatel pravicově-liberální politické strany Sloboda a Solidarita (SaS).
doporučujeme

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Robert Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Podle průzkumů veřejného mínění se nejméně tři opoziční strany pohybují jen těsně nad pětiprocentním prahem, jehož překonání je podmínkou vstupu do parlamentu. Případná koalice se silnějšími stranami by mohla posílit jejich vyhlídky, ale spojenectví liberálů a konzervativních uskupení by na druhé straně mohlo být křehké.

Vůdci nové strany Za lidi exprezidenta Andreje Kisky, dvojčlenné koalice Progresivní Slovensko (PS)/Spolu a dosud nejsilnější slovenské opoziční strany Svoboda a solidarita (SaS) se nedohodli a do voleb v příštím roce jdou samostatně, konstatoval server Pravda.sk.

Kiska a vůdce SaS Richard Sulík na tiskové konferenci hledali viníka, který může za ztroskotání rozhovorů. Příčinou je prý křesťanská demokracie (KDH). Kiska podle svých slov trval na tom, aby součástí opoziční koalice bylo i KDH a uskupení Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), což by opozici dalo šanci nejen volby vyhrát, ale i získat většinu v parlamentu a sestavit vládu. Avšak vůdce KDH Alojz Hlina už minulou sobotu ohlásil, že jeho strana se o voliče bude ucházet samostatně. A vůdce hnutí OLaNO Igor Matovič označil širokou koalici za "hloupý nápad", prý "spousta lidí by nevolila takového kočkopsa".

Nový jednokomorový parlament budou slovenští voliči volit 29. února. Čas na podání kandidátek mají strany a hnutí do konce listopadu.

Opozice již vyloučila případnou spolupráci se Směrem a jeho koaličními partnery. Vůbec všechny strany, včetně Směru, zároveň vyloučily koalici s krajně pravicovým uskupením Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko. To by po volbách mohlo vést k patové situaci, kdy předpokládaný vítěz Směr zůstane bez partnerů k vytvoření vlády, míní Reuters.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu má koronavirus muž, který byl v Milánu

25.02.2020 21:35 Testy prokázaly nákazu novým typem koronaviru u 25letého muže z Bádenska-Württemberska na…

V karanténě na Tenerife panuje nejistota, jsou tam i Češi

25.02.2020 20:48 Tisícovka turistů, kteří jsou od dnešního rána uzavřeni v hotelu na kanárském ostrově Tenerife,…

Koronavirus Covid-19 v Evropě: Případy nákazy hlásí už 12 zemí

25.02.2020 20:25 V Itálii, která je po Číně a Jižní Koreji zemí s třetím největším počtem infikovaných koronavirem,…

Rumunsko popřelo zprávy o prvním případu koronaviru v zemi

25.02.2020 20:12 Aktualizováno Rumunské úřady popřely, že by se v zemi objevil první potvrzený případ koronaviru. "Nemáme žádné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama