Komisař OSN: Řecko musí zlepšit podmínky v uprchlických táborech

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi vyzval řeckou vládu, aby zlepšila podmínky v uprchlických táborech. Apeloval též na Evropu, aby Řecku s tímto problémem pomohla. Grandi to podle deníku Kathimerini prohlásil ve středu po návštěvě tábora pro migranty na řeckém ostrově Lesbos. Během dvoudenní cesty do Řecka, kterou dnes končí, se Grandi setkal také s premiérem Kyriakosem Mitsotakisem.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Grandi kritizoval podmínky v táboře na Lesbu, podle něj se musí okamžitě změnit. "Taková místa v Evropě nemůžeme mít," uvedl. Prioritou by podle něj měla být starost o děti bez doprovodu.

zdroj: YouTube

V této souvislosti ho řecký premiér Kyriakos Mitsotakis informoval o nové iniciativě řecké vlády, oznámené o víkendu a nazvané "Žádné dítě samotné", která má nezletilé migranty chránit. Řecká vláda chce v tomto programu spolupracovat s EU i Grandiho Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Mitsotakis slíbil, že jeho vláda "rychle přesune" asi 4000 dětí, které žijí v táborech na řeckých ostrovech v Egejském moři ve špatných podmínkách, na pevninu do lepších uprchlických zařízení. Řecká vláda letos začala s většími přesuny migrantů z ostrovů na pevninu, do konce roku by jich chtěla mít přestěhováno až 20.000. V táborech na řeckých ostrovech žije nyní asi 37.000 migrantů, další každý den připlouvají z Turecka.

"Musíme udělat více pro uprchlickou infrastrukturu ve všech zemích, v Řecku, Itálii, na Maltě, ve Španělsku," řekl ve středu novinářům Grandi. Podle řeckých médií Ital Grandi dodal, že tohle neříká jako komisař UNHCR, ale jako evropský občan. Uvedl také, že Řecko je nyní migrační krizí z evropských zemí postiženo nejvíce.

V Řecku nyní žije podle místních úřadů přes 80.000 běženců, řada z nich v přeplněných uprchlických táborech zejména na ostrovech v Egejském moři. Letos se navíc Řecko stalo opět hlavní vstupní branou migrantů přes Středomoří do Evropy, když od začátku roku do země dorazilo podle UNHCR na 65.900 migrantů. Loni to za celý rok bylo asi 50.500 běženců.

Nová řecká konzervativní vláda, která je v úřadu od letošního července, zahájila přísnější migrační politiku. Jako prioritu si stanovila mimo jiné urychlení vyřizování žádostí o azyl i zlepšení životních podmínek migrantů, kvůli nimž je Řecko dlouhodobě kritizováno. Proto migranty přesouvá z přeplněných táborů na ostrovech na pevninu. Tento měsíc řecký parlament přijal zákon, který má zrychlit azylová řízení a zjednodušit deportace migrantů bez nároku na azyl. Podle organizací hájících lidská práva ale zákon porušuje právo běženců na spravedlivý azylový proces.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii rekordně vzrostl počet obětí koronaviru, za den zemřelo téměř…

31.03.2020 20:26 Ve francouzských nemocnicích za posledních 24 hodin na nemoc COVID-19 zemřelo 499 lidí. To je zatím…

Monacký kníže Albert II. se zbavil koronaviru a opustil karanténu

31.03.2020 20:07 Monacký kníže Albert II. se zbavil koronaviru a mohl opustit karanténu. S odvoláním na prohlášení…

Slovensko má nejspíš první úmrtí na koronavirus

31.03.2020 19:37 Slovensko má s největší pravděpodobností první případ úmrtí na nemoc COVID-19, kterou způsobuje…

Itálie má přes 12 tisíc obětí, v Lombardii jich přibylo nejméně za…

31.03.2020 19:13 Aktualizováno V Itálii za posledních 24 hodin přibylo 837 obětí onemocnění COVID-19, celkem tedy v zemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama