Komunisté měli za rok 89 pykat, tvrdí disident

Za chybu generace politiků, kteří nastoupili v Československu k moci po takzvané sametové revoluci, označil někdejší slovenský disident Ján Budaj nepotrestání zločinců komunistického režimu.

Budaj v rozhovoru s ČTK také přirovnal protikomunistické mítinky v roce 1989, které sám spoluorganizoval, k loňským protivládním demonstracím na Slovensku. Ty byly nejmohutnější právě od roku 1989 a vyvolala je vražda novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

"Máme mnohé atributy svobody, ale například u spravedlnosti listopad 1989 nesplnil to, co splnit měl. Ani jeden zločinec bývalého režimu nebyl ve skutečnosti potrestán," řekl sedmašedesátiletý Budaj, který je v současnosti poslancem opozičního protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti.

"Když mluvím o spravedlnosti, tak ne z důvodu, že jako politický vězeň toužím po mstě. Bez otevřeného pojmenování viny nemlze dospět k poznání celé pravdy o minulosti, ani k nové společenské smlouvě, ve které bude rozeznáno dobro od zla. Místo právního a demokratického státu máme zatím pouze hybridní stát," řekl Budaj, který během komunismu léta pracoval jako topič.

Podle Budaje si polistopadoví politici některé záležitosti spojené se změnou režimu příliš ulehčili, a to včetně otázky nastolení spravedlnosti. "My dnes žijeme v zemi, kde nám mladí lidé připomínají, že jsme ani za třicet let nevystoupili ze zóny, kde lze někoho zabít za to, že kritizuje mocné. Nevystoupili jsme ze zóny, kde si zločinec drží v telefonu jména vlivných lidí a má téměř jistotu, že ho ochrání," uvedl Budaj v reakci na protivládní demonstrace, které po Kuciakově vraždě začali na Slovensku organizovat mladí občanští aktivisté.

Z objednání Kuciakovy vraždy byl obžalován podnikatel Marian Kočner, o jehož kontroverzních podnikatelských aktivitách reportér psal. Po zveřejnění přepisu komunikace z Kočnerova mobilního telefonu médii vyšlo v uplynulých měsících najevo, že Kočner měl kontakty na politiky i představitele justice a že se patrně snažil prostřednictvím úplatků ovlivnit rozhodování soudů.

Budaj uvedl, že lze srovnat protikomunistické mítinky v roce 1989 s loňskými mohutnými protivládními demonstracemi na Slovensku. "Mladí lidé po třiceti letech zjistili, že sametová revoluce naplnila jenom některé své body. Ty bolestnější ani plnit nezačala nebo začala a nedokončila. Nepotrestané zlo se začalo vracet a vrací se stále bestiálnější. Je naší historickou šancí a povinností pojmenovat - a pokud to jde, také napravit - chyby listopadu 1989," řekl.

Během sametové revoluce stál Budaj u vzniku hnutí Veřejnosti proti násilí (VPN), což byla obdoba českého Občanského fóra. Jako předseda VPN usiloval o pronárodní a protikomunistickou orientaci hnutí. V roce 1990 odstoupil z volební kandidátky, když se objevily informace, že jeho jméno je v seznamech spolupracovníků komunistické tajné policie StB. Spolupráci s StB Budaj popřel a postup ministerstva vnitra při lustracích VPN označil za intriku federálních politiků. Budajův svazek z archivních svazků po StB zmizel, což se podle Budaje nestalo v době nezákonných skartací, ale až po prvních svobodných volbách po sametové revoluci. Budajovo úsilí o vyšetření této krádeže bylo prozatím neúspěšné.

Související

Nákupy, ilustrační fotografie

Jak se za posledních 30 let změnily naše stravovací návyky?

Český jídelníček se v průběhu třiceti let proměnil. Češi si oblíbili zeleninu, ovoce, obiloviny a luštěniny. Méně začali konzumovat maso, mléko, cukr a brambory. V roce 2018 činila spotřeba potravin, včetně potravinových ztrát a odpadů, 789,7 kg na obyvatele, což je o 17,4 kilogramu méně než v roce 1989.

Více souvisejících

1989 17. listopad 1989

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 7 hodinami

včera

včera

Vyhořelá katedrála Notre-Dame se otevře návštěvníkům ještě letos, tvrdí Paříž

Pařížská katedrála Notre-Dame, která byla v roce 2019 postižena ničivým požárem, má být opět otevřena pro návštěvníky 8. prosince. Uvedl to Philippe Jost, výkonný ředitel vládní agentury, která dohlíží na rekonstrukci katedrály. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy