Konec jaderné dohody? Von der Leyenová hodlá působit na Írán

Evropská unie se bude snažit Írán přesvědčit, že dodržování jaderné dohody z roku 2015 je i v jeho vlastním zájmu. Uvedla to dnes v prohlášení předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Na středeční ráno svolala mimořádné jednání svého týmu, kde by měl šéf unijní diplomacie Josep Borrell a další komisaři své kolegy informovat o nejrůznějších dopadech stávajícího dění na Blízkém východě.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
doporučujeme

Írán v neděli oznámil, že se nadále necítí být vázán jadernou dohodou z roku 2015 a bude neomezeně pokračovat ve svém jaderném programu. Učinil tak krátce poté, co v Bagdádu při americkém útoku zahynul velitel íránských elitních jednotek Kuds Kásem Solejmání.

"Z evropského pohledu je důležité, aby se Írán vrátil k jaderné dohodě. Musíme přesvědčit Írán, že je to i v jeho vlastním zájmu," uvedla v prohlášení von der Leyenová. Za Evropskou komisi vyjádřila nad rozhodnutím Teheránu "hluboké znepokojení".

V prohlášení šéfka Evropské komise rovněž potvrdila, že se kvůli krizi kolem Íránu sejdou v pátek na mimořádném zasedání ministři zahraničních věcí Evropské unie.

Von der Leyenová, která dnes přijela jako host na setkání poslanců německé vládní strany CSU do kláštera v bavorském městě Seeon, také řekla, že Evropská unie musí s Íránem nadále komunikovat a snažit se o snížení napětí ve vztazích mezi Teheránem a Washingtonem. EU si podle von der Leyenové v minulých letech dokázala vybudovat dobré vztahy s mnoha hráči na Blízkém východě, které musí nyní využít.

S Íránem jadernou dohodu v roce 2015 podepsaly USA, Rusko, Čína a tři evropské státy Francie, Británie a Německo. Ministři zahraničí těchto tří zemí dnes vydali společné prohlášení, v němž vyjadřují mimořádné znepokojení nad tím, že Írán obnovil obohacování uranu v podzemním zařízení ve Fordo, které mělo být podle dohody přebudováno na výzkumné pracoviště.

Velitele íránských elitních jednotek Kuds Solejmáního v pátek v Bagdádu zabil americký bezpilotní letoun. Násilná smrt jednoho z nejvlivnějších mužů íránského režimu prohloubila už tak velké napětí mezi Teheránem a Washingtonem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Ryanairu: Pilot letu, který byl odkloněn do Minsku, neměl na výběr

15.06.2021 19:23 Pilotovi letu společnosti Ryanair, který byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své…

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Medvěd na Slovensku zabil člověka, poprvé za posledních 100 let

15.06.2021 16:57 Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v…

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama