Konec nařízení z roku 1803? Německá opozice požaduje vyrovnání s církvemi

Opoziční liberálové FDP, Zelení a postkomunistická Levice chtějí v Německu ukončit vyplácení každoročního odškodnění církvím, na které spolkové země každoročně vynakládají okolo 550 milionů eur (14,5 miliardy korun). Toto finanční plnění má původ v časech Napoleona Bonaparta, konkrétně v rozhodnutí říšského sněmu z roku 1803 o sekularizaci a zrušení církevních knížectví.

Církev
doporučujeme

Sněm tehdy řešil osud vyvlastněných říšských knížat a dalších místních vládců, kteří přišli o majetky po francouzském obsazení oblastí západně od řeky Rýna. Náhradou jim byly poskytnuta duchovní území na levém břehu, za což se zavázali k pravidelným platbám církvím ve formě rent často označovaných za věčné.

Současné Německo se k platbám přihlásilo ústavou z roku 1949, která převzala části výmarské ústavy z roku 1919. Tehdejší ústava se zavazovala plnění církvím odvádět, zároveň ale předpokládala budoucí vyrovnání. Trojice opozičních stran chce nyní svým návrhem pro konečné vyrovnání, které označuje jako "spravedlivý a uskutečnitelný kompromis", vytvořit právní rámec. Díky němu by se spolkové země, které plnění vyplácí, mohly s církvemi dohodnout. V návrhu je zmíněna výše 18,6násobku aktuální roční platby. Tu by země na církve převedly jednorázově, nebo ve splátkách.

Benjamin Strasser, který je mluvčím FPD pro církevněpolitické otázky, očekává, že iniciativa získá v parlamentu širokou podporu tím, že se k ní přidají i vládní konzervativci CDU/CSU se sociálními demokraty SPD. Zda se tak stane, jisté není. O návrhu zatím budou diskutovat příslušné výbory.

Výše plateb není fixní, ale odvíjí se podle mezd v zemské správě. Největšími je evangelická církev následovaná katolickou, velká část peněz míří i židovským obcím.

Církve v Německu na těchto platbách závislé nejsou, svůj chod financují vedle výnosů ze svého jmění ještě církevní daní. Tu na základě dohody vybírá pro církev přímo stát, který za tuto službu dostává určité procento z daňového výnosu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská komise hodlá zkoumat schvalované kvóty na české potraviny

21.01.2021 18:59 Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh…

ONLINE: Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční…

21.01.2021 16:45 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Maďarsko předběžně schválilo vakcínu AstraZeneca, ale i Sputnik V

21.01.2021 16:42 Maďarské úřady předběžně schválily očkovací látku od firmy AstraZeneca a také ruskou vakcínu…

V Portugalsku se zpřísní restrikce, zemí se šíří britská mutace

21.01.2021 16:13 Portugalská vláda chystá další zpřísnění protiepidemických opatření. Nově by se měly uzavřít školy,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama