Konec nařízení z roku 1803? Německá opozice požaduje vyrovnání s církvemi

Opoziční liberálové FDP, Zelení a postkomunistická Levice chtějí v Německu ukončit vyplácení každoročního odškodnění církvím, na které spolkové země každoročně vynakládají okolo 550 milionů eur (14,5 miliardy korun). Toto finanční plnění má původ v časech Napoleona Bonaparta, konkrétně v rozhodnutí říšského sněmu z roku 1803 o sekularizaci a zrušení církevních knížectví.

Sněm tehdy řešil osud vyvlastněných říšských knížat a dalších místních vládců, kteří přišli o majetky po francouzském obsazení oblastí západně od řeky Rýna. Náhradou jim byly poskytnuta duchovní území na levém břehu, za což se zavázali k pravidelným platbám církvím ve formě rent často označovaných za věčné.

Současné Německo se k platbám přihlásilo ústavou z roku 1949, která převzala části výmarské ústavy z roku 1919. Tehdejší ústava se zavazovala plnění církvím odvádět, zároveň ale předpokládala budoucí vyrovnání. Trojice opozičních stran chce nyní svým návrhem pro konečné vyrovnání, které označuje jako "spravedlivý a uskutečnitelný kompromis", vytvořit právní rámec. Díky němu by se spolkové země, které plnění vyplácí, mohly s církvemi dohodnout. V návrhu je zmíněna výše 18,6násobku aktuální roční platby. Tu by země na církve převedly jednorázově, nebo ve splátkách.

Benjamin Strasser, který je mluvčím FPD pro církevněpolitické otázky, očekává, že iniciativa získá v parlamentu širokou podporu tím, že se k ní přidají i vládní konzervativci CDU/CSU se sociálními demokraty SPD. Zda se tak stane, jisté není. O návrhu zatím budou diskutovat příslušné výbory.

Výše plateb není fixní, ale odvíjí se podle mezd v zemské správě. Největšími je evangelická církev následovaná katolickou, velká část peněz míří i židovským obcím.

Církve v Německu na těchto platbách závislé nejsou, svůj chod financují vedle výnosů ze svého jmění ještě církevní daní. Tu na základě dohody vybírá pro církev přímo stát, který za tuto službu dostává určité procento z daňového výnosu.

Související

Více souvisejících

Německo Církev FDP (Svobodná demoratická strana Německo) Grüne (němečtí Zelení) Levice (česká strana)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 3 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benzin a nafta pokračují ve zdražování. V dubnu může stát litr přes 40 korun

Vývoj cen pohonných hmot v Česku se v březnu obrátil, zlevňování vzalo zasvé. Benzin za posledních sedm dní zdražil o 24 haléřů na 38,64 koruny za litr. Cena nafty stoupla méně, konkrétně o 12 haléřů na 38,53 koruny za litr.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy