Konec stavu nouze? Evropská komise chystá novou strategii boje s covid-19

Evropská komise chce ve středu zveřejnit plán na koordinované uvolňování koronavirových omezení, návrh už předložila členským zemím. Po kritice od některých států obávajících se tlaku na příliš rychlé rušení restrikcí přišla komise se strategií, která doporučuje postupný přechod od stavů nouze k cíleným opatřením, aniž by ovšem zmiňovala konkrétní časový harmonogram.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
doporučujeme

Brusel chce podle dosud pracovního textu, který má ČTK k dispozici, nejprve koordinovat otevření vnitřních hranic mezi jednotlivými členskými státy, na které by mělo navázat otevření vnějších hranic EU.

Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová původně plánovala, že komisaři "cestovní mapu" pro ústup od omezení spojených s pandemií schválí už minulý týden. Některé z nejzasaženějších zemí však daly komisi najevo, že nechtějí, aby doporučení vytvářela na vlády tlak k předčasnému uvolňování kroků, k němuž se zatím nechystají.

Komise proto na druhý pokus přišla s textem, podle něhož bude zásadním kritériem pro rušení restrikcí podmínka, aby se "šíření nemoci se na delší dobu zpomalilo", tedy například dlouhodobější pokles počtu nově nakažených či hospitalizovaných lidí. Zásadní bude také dostatečná volná kapacita nemocnic a možnosti monitorování průběhu nákazy.

Unijní exekutiva v textu zdůrazňuje, že rozhodnutí ustoupit od omezení, které je na jednotlivých zemích, musí "vyvážit přínos pro veřejné zdraví a ostatní sociální a ekonomické dopady". Komise se stavěla kriticky k postupnému zavírání hranic unijními zeměmi a zdůrazňovala, že omezení nesmí narušit fungování jednotného trhu EU.

Brusel chce nyní předejít opakování podobně nekoordinovaného postupu, který by měl "negativní dopad na všechny členské státy a zřejmě vedl k nárůstu politických třenic mezi členskými státy".

Mluvčí komise Eric Mamer dnes novinářům řekl, že před středečním jednáním kolegia komisařů, kteří by měli text schválit, dnes odpoledne komise návrh podrobně prodiskutuje se zástupci členských zemí.

"Vždy jsme jasně dávali najevo, že zavedení i zrušení jakýchkoli omezení je plně v rukou členských států," zdůraznil Mamer. Text podle něj může po dnešních konzultacích doznat změn a jeho definitivní podoba bude známa až ve středu, kdy ji představí von der Leyenová.

Celospolečenská omezení spojená s nouzovými stavy vyhlášenými většinou zemí by podle komise měla postupně nahradit série cílených kroků. Mezi ně by vedle co nejširšího testování měl patřit i monitoring pohybu nakažených lidí pomocí mobilních aplikací. Ty by však měly fungovat jen po dobu koronavirové krize a být striktně anonymní, zdůrazňuje EK.

"Nejprve by se měla začít rušit omezení, která mají lokální dopad a postupně by se mělo uvolňování rozšiřovat i na kroky, které mají širší geografický zásah, s přihlédnutím k národním specifikům," doporučuje komise v návrhu, který by měli komisaři schvalovat ve středu.

Členské země by podle komise měly být ohledně postupného otevírání vnitřních hranic EU v úzkém kontaktu. Nejprve by se mělo týkat regionů se "srovnatelně nízkým rizikem". Teprve po otevření hranic mezi členskými státy by mělo dojít na zrušení zákazu cest cizinců přes vnější hranice EU. Ten chce komise prozatím prodloužit do 15. května.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lucembursko chce za devět týdnů otestovat všechny obyvatele

27.05.2020 20:44 Lucembursko dnes začalo s testováním celé své populace na koronavirus. V příštích devíti týdnech…

Kaczynski chce volby polského prezidenta do 28. června

27.05.2020 19:55 Aktualizováno Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je…

Francie oznámila dalších 66 úmrtí lidí s covidem-19

27.05.2020 19:31 Ve Francii za uplynulých 24 hodin zemřelo 66 lidí s covidem-19. S odvoláním na ministerstvo…

Německo brzy zruší varování před cestami do EU, oznámil Maas

27.05.2020 19:15 Německo k 15. červnu zruší varování pro turisty před cestami do 26 zemí Evropské unie včetně Česka.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy