Konference COP25: USA se dál řídí pařížskou klimatickou dohodou, řekla Pelosiová

Demokratická předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová dnes na klimatické konferenci OSN v Madridu prohlásila, že Spojené státy se nadále řídí politikou stanovenou pařížskou klimatickou dohodou z roku 2015. Pelosiová se tak podle agentury AP vyjádřila navzdory rozhodnutí republikánského prezidenta Donalda Trumpa od dohody odstoupit.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Nancy Pelosiová
doporučujeme

Spojené státy minulý měsíc oznámily, že oficiálně zahájily proces odstoupení od klimatické dohody, ten však bude dokončen až den po nadcházejících amerických prezidentských volbách 4. listopadu 2020.

Podle Trumpa dohoda poškozuje americkou ekonomiku, protože dostatečně neřeší vypouštění škodlivých emisí v konkurenčních zemích, jako je Čína či Indie. Zatímco USA v dohodě slíbily snížit emise oxidu uhlíku do roku 2025 o 26 až 28 procent ve srovnání s úrovní v roce 2005, závazkem Číny je začít snižovat emise oxidu uhličitého kolem roku 2030.

Šéf Bílého domu Trump se madridské konference neúčastní a oficiální americkou delegaci v Madridu vede představitelka ministerstva zahraničí Marcia Bernicatová. Šéfka Sněmovny reprezentantů Pelosiová a další více než desítka amerických demokratických kongresmanů, kteří do španělské metropole přijeli, nejsou součástí oficiální delegace, uvádí agentura AP.

Pelosiová v úvodní den madridských diskusí zdůraznila, že klimatické změny představují hrozbu pro lidské zdraví, ekonomiku a národní bezpečnost. Spojené státy jsou nadále odhodlány plnit cíle pařížské klimatické dohody, která je klíčovým dokumentem pro boj s klimatickými změnami, dodala.

Pařížská dohoda si za hlavní cíl klade udržet ve srovnání s předindustriálním obdobím zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně, což by snížilo riziko a dopady klimatických změn. Signatáři dohody se zavázali, že proto dále výrazně omezí ve svých zemích emise, především oxidu uhličitého.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fiasko klimatické konference COP25? Dohoda stále není, debata se vyostřuje

14.12.2019 20:28 Aktualizováno Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu stále pokračuje, přestože měla v pátek…

Nejkurióznější "vánoční stromek"? Neuvěříte, co parta Němců postavila

14.12.2019 20:19 Místo vánočního stromku se skupina mužů ze severoněmeckého Bendorfu rozhodla postavit pyramidu z…

Nápor na hranice. Kolik uprchlíků se letos pokusilo dostat do EU? Nová…

14.12.2019 19:32 Aktualizováno Počet migrantů, kteří se ilegálně pokoušeli dostat na území Evropské unie, v listopadu proti…

Protiteroristické komando v Rakousku zneškodnilo krávu, ochránci zvířat…

14.12.2019 18:31 Aktualizováno Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama