Kontroverzní soudce Harabin ohlásil vstup do politiky. Chce Slovensko vrátit lidem

Neúspěšný kandidát na slovenského prezidenta a kontroverzní soudce nejvyššího soudu Štefan Harabin dnes ohlásil vstup do politiky. Pět měsíců před plánovanými parlamentními volbami novinářům řekl, že bude volebním lídrem strany Vlast, která nemá zastoupení ve sněmovně. Podle nového zákona slovenští soudci v případě kandidatury ve volbách přijdou o talár.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Štefan Harabin
doporučujeme

Harabin, jenž se podobně jako krajně pravicová strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) netají kritikou vůči EU a NATO, dostal v březnové přímé volbě hlavy státu 14,34 procenta hlasů. Skončil na třetím místě před šéfem LSNS Marianem Kotlebou, a nepostoupil tak do rozhodujícího druhého kola, které vyhrála právnička Zuzana Čaputová.

"Změna je nutná, aby se Slovensko stalo vlastí pro všechny. Ukradenou vlast musíme vzít z rukou zkorumpované kasty a vrátit ji lidem, kterým patří. Nemohu zůstat stranou, je mou povinností vstoupit do zápasu o tuto změnu," řekl Harabin, aniž po svém projevu umožnil novinářům klást otázky.

Podle listu Denník N by Harabin spíše než standardním opozičním stranám mohl přebrat voliče nejsilnější vládní straně Směr-sociální demokracie (Směru-SD), dále koaliční nacionalistické Slovenské národní straně a také LSNS, která ve volbách v roce 2016 získala ve 150členné sněmovně 14 křesel. Podle slovenského rejstříku politických stran na Slovensku již funguje strana Vlast, která letos vznikla přejmenováním málo známé Strany občanské levice.

Trestní soudce a bývalý šéf slovenského nejvyššího soudu Harabin tvrdil, že zákon, spravedlnost a pořádek na Slovensku neplatí pro všechny stejně. Vymezil se vůči novým i dlouholetým politikům včetně expremiéra a šéfa Směru-SD Roberta Fica, v jehož první vládě zastával v letech 2006 až 2009 funkci ministra spravedlnosti.

Slovenský parlament v září schválil zákon, na jehož základě slovenští soudci, kteří se rozhodnou kandidovat ve volbách do sněmovny nebo do Evropského parlamentu, automaticky přijdou o talár. Změnu tehdy prosadila opozice kromě jiného v reakci na možné politické ambice Harabina, kterého média dříve označovala za symbol špatného stavu soudnictví. Harabin počátkem září řekl, že se nebude opět ucházet o funkci předsedy nejvyššího soudu. Před tímto jeho oznámením se Čaputová nechala slyšet, že by zvoleného kandidáta automaticky nemusela jmenovat šéfem vrcholné soudní instance v zemi.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU doufá, že Británie odejde z EU na konci října

17.10.2019 19:26 Všechny členské země doufají, že Británie z Evropské unie odejde v aktuálním termínu, tedy k 31.…

Brexit se blíží? Lídři zemí EU dohodu posvětili

17.10.2019 18:46 Lídři zemí Evropské unie dnes podpořili uzavřenou dohodu o britském odchodu ze společenství.…

Čaputová ukázala cestu, její úspěch dává naději, píše prestižní deník

17.10.2019 18:39 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová svým vítězstvím ve volbách a působením ve vrcholné politice…

Projde brexitová dohoda britským parlamentem? Rozhodne se v sobotu

17.10.2019 18:23 Dolní komora britského parlamentu schválila vládní plán mimořádného sobotního zasedání, na němž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama