Volby Velká Británie 2019: Konzervativci Borise Johnsona jasně vyhráli. Británie může odejít z EU

Konzervativní strana britského premiéra Borise Johnsona získala ve čtvrtečních parlamentních volbách absolutní většinu v Dolní sněmovně. Podle webu televize Sky News po sečtení hlasů v 649 z celkových 650 obvodů mají konzervativci 364 mandátů.

Přidejte svůj názor 184 komentářů

Boris Johnson: Konzervativci přesvědčivě vyhráli volby, mají většinu
doporučujeme

K zajištění většiny konzervativcům stačilo 326 křesel. 

Opoziční labouristé jsou se 203 křesly druzí, zatím přišli o 59 míst. Třetí se umístila Skotská národní strana (SNP), která má 48 křesel a polepšila si o 13 míst. Jedenáct křesel získali Liberální demokraté. Do parlamentu se dostalo také několik dalších menších uskupení včetně severoirských stran. Strana pro brexit zatím žádný mandát nezískala.

Volební účast činila 67,23 procenta, což je méně než při předchozích volbách v roce 2017, kdy byla 68,7 procenta. Nenaplnily se obavy, že kvůli zimě a vánočním přípravám voliči k urnám nedorazí, píše Sky News.

Johnson se již nechal slyšet, že výsledek voleb dává jeho vládě mandát k tomu, aby realizovala brexit a příští měsíc Spojené království vyvedla z Evropské unie.

Šéf labouristů Jeremy Corbyn řekl, že je výsledkem zklamaný a že v dalších volbách stranu nepovede. Rychle odstoupit ale nehodlá, ve straně nicméně sílí hlasy, aby tak učinil. Labouristé přišli o křesla na severu, ve Walesu a v regionu Midlands, kde lidé v referendu před třemi lety hlasovali pro brexit.

Skotská první ministryně a předsedkyně SNP Nicola Sturgeonová s ohledem na výsledek prohlásila, že Skotsko musí mít právo na další referendum o své nezávislosti na Spojeném království. Skotsko v brexitovém referendu v roce 2016 hlasovalo pro setrvání v Evropské unii.

Absolutní většina v Dolní sněmovně umožní Johnsonovi schválit brexitovou dohodu, kterou vyjednal s Bruselem v říjnu. Británie by tak mohla Evropskou unii opustit 31. října příštího roku, jak premiér celou dobu kampaně voličům sliboval.

Po brexitu by ovšem během takzvaného přechodného období pokračovala jednání o budoucích vztazích Británie s EU. Podle současných plánů by měla trvat do konce příštího roku. Z Bruselu ale již zazněly hlasy, že 11 měsíců na tak složité rozhovory stačit nebude.

Loading...
Vstupte do diskuze (184)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko se obává migrantů z Turecka. Připravuje se na nápor

29.01.2020 19:20 Řecké ministerstvo obrany vypsalo dnes výběrové řízení na instalaci "plovoucích ochranných systémů"…

Brexit zahýbe europarlamentem. Posílí nacionalisté

29.01.2020 18:37 Páteční odchod Británie z Evropské unie změní rozložení sil v Evropském parlamentu. Nejsilnější…

Kamiony stojí. Slovenští dopravci opět zablokovali hraniční přechody s…

29.01.2020 17:20 Aktualizováno Slovenští dopravci dnes opět blokují hraniční přechod Břeclav-Brodské na dálnici D2 pro nákladní…

Greta bude rejžovat? Na "Fridays for Future" chce mít ochrannou známku

29.01.2020 17:04 Sedmnáctiletá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová si chce nechat registrovat název…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama