Kam se poděla spolupráce? Konzultant promluvil o sporu o vakcíny

NÁZOR - Bývalý americký prezident Donald Trump byl široce pranýřován za upozaďování multilaterální spolupráce a světového obchodního řádu ve prospěch myšlenky "Amerika především", připomíná Henry Olsen v komentáři pro server Washington Post. Politický konzultant a komentátor z think tanku Ethics & Public Policy Center konstatuje, že Trump zřejmě rozuměl nacionalistickým základům zahraniční politiky lépe než jeho kritici. Jako příklad dává aktuální snahy EU a Indie omezit vývoj vakcín proti covidu-19, které se vyrábějí na jejich území.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Státy budou vždy jednat dle úzkých zájmů

"Obránci multilateralismu a globalismu často prohlašují, že jejich přístup k zahraniční politice a ekonomickému rozvoji je nadřazený nacionalistickému pohledu," píše autor komentáře. Dodává, že tito lidé označují snahy, jakými jsou pařížská klimatická dohoda či dohoda o íránském jaderném programu, za ideální způsob spolupráce zemí ku prospěchu všech.  

Globální volný obchod je často vychvalován jako cíl sám o sobě, všelék na chudobu ve světě a motor růstu vyspělých zemí, poukazuje Olsen. Doplňuje, že ti, kteří chovají pochyby nebo nesouhlasí, jsou pravidelně ostrakizováni a zasypáváni přízvisky, které je mají zcela delegitimizovat.

Je vypovídající a přinejmenším ironické, pokud vidíme země, které pravidelně kritizují příklony k nacionalismu, jak se k nacionalismu samy uchylují, deklaruje konzultant. Připomíná, že EU se již týdny nachází ve válce slov s Británií ohledně toho, zda sedmadvacítka zakáže vývoz protikoronavirových vakcín vyrobených v členských státech do Spojeného království.

K vakcínovému nacionalismu se uchýlila také Indie, když zamezila vývozu spásného preparátu vyráběného na svém území  a chce jej sama využít, uvádí Olsen. Deklaruje, že smlouvy a přednosti globalismu zřejmě pro evropské a indické politiky nově nic neznamenají, pokud se poměří s domácími potřebami.

"EU pochopitelně cudně prohlašuje, že se neuchyluje k vakcínovému nacionalismu," pokračuje autor komentáře. Zmiňuje slova předsedy Evropské komise Charlese Michela, že Unie nikdy nepřestala vakcíny vyvážet.

Evropští voliči ovšem postřehli, že Británie, které se loni od EU oddělila, podala alespoň jednu dávku vakcíny více než polovině dospělé populace, zatímco drtivá většina zemí sedmadvacítky aplikovala alespoň jednu dávku maximálně desetině dospělých, upozorňuje Olsen. Dodává, že o lecčems vypovídá fakt, že v rámci EU je druhou nejúspěšnější zemí co do rychlosti očkování Maďarsko, jehož populisticko-nacionalistická vláda je pravidelně kritizována globálními elitami.

Evropa tak možná trpí nedostatkem vakcín, ale nikoliv politického pokrytectví, tvrdí konzultant. Soudí, že tento spor jen ukazuje, co bystří politici již dávno vědí: státy budou vždy jednat dle svých úzkých zájmů a opustí multilaterální model jednání, jakmile jsou tyto zájmy vážně ohroženy.  

Ačkoliv EU nedostála svým hrozbám, že okamžitě zastaví vývoz vakcín, tvrdí, že s takovým krokem nebude váhat v budoucnu, pokud výrobci neposkytnou zemím sedmadvacítky "spravedlivou část", připomíná Olsen. To považuje za nacionalistickou pohrůžku, která je pouze podána méně vyhrocenou formou.  

Multilateralismus na papíře

Spojené státy jsou dlouho obviňovány, že multilateralismus praktikují pouze  "na papíře", protože globální obchodní řád po skončení studené války z velké části nastavily samy, a to do takové míry, že bývá nazýván "washingtonským konsenzem", poukazuje konzultant. Vysvětluje, že podle této kritiky má být řád sice prospěšný pro všechny, ale zároveň je koncipován tak, aby umožňoval rozmach amerického duševního a finančního kapitálu, zatímco rozvojové země svazuje pravidly, které fakticky definovali američtí politici.   

Také rozsáhlé využívání amerického dolaru coby světové rezervní měny výrazně prospívá americké ekonomice, jelikož Spojeným státům umožňuje půjčovat si na globálních finančních trzích bez obav, že kurzové výkyvy náhle drasticky zvýší náklady na obsluhu dluhu, nastiňuje autor komentáře. To, jak různé země reagují na tento status dolaru, podle něj hodně vypovídá o skutečné motivaci, která stojí za veřejnými proklamacemi o globálním multilateralismu.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Země, které z toho otevřeně nemají radost, především Rusko, se pokoušejí sesadit dolar z jeho piedestalu, s částečným úspěchem," pokračuje Olsen. Poukazuje, že EU sleduje o poznání smířlivější kurz, ale jen kvůli tomu, že euro je nyní druhá nejpoužívanější obchodní měna. Není pak překvapivé, že Čína se snaží, aby její jüan v nacházejících desetiletích zaujal pozici globální rezervní měny, konstatuje konzultant. Vyvozuje z toho, že všichni uznávají multilateralismus, ale pouze pokud je pro ně výhodný.    

Mělo by jít o budíček pro americké politiky, deklaruje autor komentáře. Tvrdí, že Spojené státy sice výrazně těží z mnoha vojenských spojenectví a globálních smluv, avšak jiné jejich zájmy svazují. Mnoho dohod o takzvaném volném obchodu například obětovalo americké výrobní kapacity na úkor spotřeby amerických zákazníků a zisků amerických společností, nastiňuje Olsen. Upozorňuje, že pandemie ale mnoha zemím - Spojené státy nevyjímaje - ukázala, jak nebezpečné je zříci se výroby zboží, například ochranných pomůcek či léků, a že národní zájmy nemusí být v souladu s kontrakty a smlouvami.

Dalším příkladem multilaterálních závazků, které zjevně poškozují americkou ekonomiku, je podle autora komentáře pařížská klimatická dohoda, jelikož z amerických konkurentů, jakými jsou Čína či Indie, činí místo, kde je pro americké firmy lákavější investovat do energeticky náročných projektů.

"Vakcínový nacionalismus je užitečná korekce často naivních názorů na globalismus coby cíl sám o sobě," tvrdí Olsen. Přístup typu "Amerika především", ať už realizovaný samostatně či ve spolupráci, tak nepovažuje pouze za nejlepší, ale za jediný účinný způsob vedení zahraniční politiky.  

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 15:25 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Německá vláda souhlasí se závaznou protikoronavirovou brzdou

13.04.2021 15:08 Aktualizováno Německá vláda se dnes dohodla na úpravě zákona o potírání infekčních chorob, která kancléřce Angele…

Europoslanci chtějí do covidových pasů bezplatné testování

13.04.2021 15:03 Takzvané covidové pasy, které mají od léta usnadnit lidem cestování v době pandemie, musí vyloučit…

Německo ukončí stálé kontroly na hranicích s Českem

13.04.2021 14:33 Aktualizováno Německo ve středu ukončí stálé hraniční kontroly s Českou republikou, které zavedlo 14. února kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama