Merkelová: Covid stále není pod kontrolou, karanténa uchránila Německo před nejhorším

V Německu za 24 hodin přibylo dalších 22.268 nakažených koronavirem, tedy zhruba o 3600 případů více, než za předchozí den. S odkazem na statistiku Institutu Roberta Kocha (RKI) o tom informovala agentura DPA.

Angela Merkelová
doporučujeme

Dosud nejvyšší denní přírůstek 83milionová země oznámila minulý pátek, kdy přibylo přes 23.000 infekcí.

Od počátku pandemie se koronavirem SARS-CoV-2 v Německu nakazilo 983.588 lidí. Počet zemřelých v souvislosti s covidem-19 vzrostl o 389 na 15.160. Denní maximum v tomto ohledu země zaznamenala ve středu, kdy RKI ohlásil 410 úmrtí. Z onemocnění se vyléčilo přes 676.000 lidí.

Listopadová karanténa v Německu uchránila zemi před nejhorším scénářem, pandemie nemoci covid-19 stále není pod kontrolou. Dnes to poslancům Spolkového sněmu řekla kancléřka Merkelová, podle které zůstává cílem dosáhnout hranice 50 nově nakažených na 100.000 obyvatel během sedmi dní.

"Naším cílem je, aby zdravotnické úřady byly opět schopné trasovat šíření koronaviru, a bránit tak dalším přenosům infekce," řekla Merkelová.

Dosavadní listopadová karanténa dokázala podle kancléřky uchránit německý zdravotní systém před zhroucením. "Naše zdravotnictví je robustní. I tak ale o něj musíme pečovat," řekla.

Merkelová se v parlamentu opakovaně vyslovila pro co největší omezení kontaktů. S tím souvisí i ponechání lyžařských středisek mimo provoz. Berlín podle ní chce, aby Evropa prozatím do 10. ledna nechala lyžařské areály uzavřené. O této možnosti nyní jednají alpské země. Zatímco Itálie návrh podporuje, Rakousko se staví proti. A právě na rakouský nesouhlas Merkelová poslance upozornila. "Nemusí se nám to podařit, ale zkusíme to," uvedla o německé podpoře uzavírek areálů.

zdroj: YouTube

Merkelová se ohradila proti kritice, že vláda jedná jen ve jménu zdraví, ale o hospodářství se nestará. "Vždy jde o zdraví a hospodářství, zdraví a kulturu a tak dále," uvedla s tím, že ale bez zdraví by nic z toho nebylo. Z řad opozice, zejména z lavic Alternativy pro Německo, si ale během projevu vyslechla řadu nesouhlasných výkřiků.

Kancléřka přislíbila, že podniky a podnikatelé se budou i v prosinci moci opřít o stejnou pomoc státu, jako tomu je nyní v listopadu. Německo podnikům proplácí podle velikosti firem až 75 procent ušlých tržeb, výpočet provádí podle loňských hospodářských výsledků podniků.

Karanténa, která měla v Německu skončit na konci listopadu, bude nyní platit až do 20. prosince, ani pak ale omezení zcela nezmizí. Do 20. prosince nicméně zůstanou uzavřené restaurace, kina či divadla, školy a školky budou fungovat, vánoční prázdniny ale v celém Německu začnou již 19. prosince. Od 23. prosince do 1. ledna se podmínky pro rodinná setkání zmírní, nově budou v soukromí povolené sešlosti nejvýše pěti lidí ze dvou domácností, přes svátky to bude deset lidí z vícero domácností. Nyní platí limit deseti lidí z nejvýše dvou domácností.

Merkelová rovněž poslance varovala, že nemůže od ledna přislíbit velké rozvolnění stávajících omezení. Naději konce pandemie ale dávají podle kancléřky vyvíjené vakcíny, které by mohly být brzy schváleny. "Vidíme světlo na konci tunelu," dodala.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polsko začalo očkovat. Hlásí se i Češi, termíny docházejí

22.01.2021 14:21 Někteří Češi z pohraničí, kteří mají kromě českého i polské občanství, začali využívat možnosti…

Slovensko nebude usilovat o zastavení přesunu práce do Indie

22.01.2021 13:07 Slovensko nebude usilovat o to, aby zvrátilo rozhodnutí nadnárodních firem o propouštění…

Počet úmrtí v EU se během druhé vlny zvýšil. V říjnu bylo nejhorší Česko

22.01.2021 12:45 Počet úmrtí během podzimních měsíců, kdy státy Evropské unie zasáhla druhá vlna epidemie covidu-19,…

ONLINE: Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 12:32 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama