Koronavirem se v Německu nakazilo přes 1000 školáků a učitelů

Od začátku nového školního roku bylo ve školách v Německu zaznamenáno přes 1000 případů infekce koronaviru, dalších více než 300 jich bylo zdokumentováno ve školkách. Vyplývá to z propočtu iniciativy BildungAberSicher (Vyučování bezpečně).

Z přehledu je patrné, že se nákaza nejvíce šíří v Severním Porýní-Vestfálsku, v Dolním Sasku a také v Bavorsku, naopak školy na východě Německa se zdají být málo zasaženy. Situace na školách tak odpovídá celkové bilanci v Německu, jak ji eviduje Institut Roberta Kocha (RKI).

Vyučování začalo už v celém Německu, jako poslední se v pondělí do lavic vrátili žáci v Bádensku-Württembersku. Ve školních budovách je tam povinné nošení roušek, sejmout si je školáci a učitelé ale mohou ve třídách. Naopak v sousedním Bavorsku, kde škola začala před týdnem, je přinejmenším do pátku ochrana nosu a úst povinná i při vyučování.

Bavorsko v posledních dnech zaznamenalo prudký nárůst počtu případů ve školách. Ještě minulý týden v pátek byla nemoc covid-19 potvrzena u 66 žáků, nyní se jejich počet více než zdvojnásobil. Hlášeno je tam i několik desítek nemocných učitelů, další stovky učitelů i žáků jsou v karanténě. V celkové bilanci to jsou ale čísla nízká, neboť Bavorsko má 1,65 milionu školáků a 150.000 učitelů.

Školy v Bavorsku a také v dalších německých spolkových zemích se v případě potvrzené nákazy snaží prezenční vyučování zachovat, do karantény s domácím vyučováním proto míří jen ty třídy, které infikovaní navštěvovali. Pokud se některá škola kvůli dezinfekci musí uzavřít, je to jen na několik dní.

Zatímco Bavorsko roušky ve vyučování stále má, západoněmecké Severní Porýní-Vestfálsko toto opatření před dvěma týdny odvolalo. Podle stanice WDR to ale vedlo k chaosu a také ke stížnostem rodičů, že jejich děti kvůli nenošení roušek čelí tlaku učitelů či posměškům spolužáků. Školy totiž roušky ve vyučování nadále doporučují jako opatření, které pomáhá chránit zdraví všech. Podobně se vyslovily místní hygienické úřady a obce. V Dortmundu rodiče dokonce dostali dopis ze školského odboru radnice, aby děti dobrovolně roušky měly i při vyučování.

Úřady po celém Německu často uvádějí, že školy nejsou místem nákazy, protože žáci a učitelé se infikují mimo budovy vzdělávacích institucí. Několik případů, kdy ohniskem ale škola pravděpodobně byla, už je zdokumentováno. Příkladem jsou gymnázium Wilhelmstadt v berlínské čtvrti Špandava (Spandau) či nejnověji hamburská škola Heinricha Hertze. Tam je aktuálně evidováno 33 nakažených dětí a tři nemocní zaměstnanci školy.

Velkou pozornost školy věnují příznakům nemoci, protože ale neexistuje žádná závazná celoněmecká regule, řídí se jednotlivé spolkové země vlastními postupy. Pokud dítě například v Durynsku či Sasku-Anhaltsku smrká, má mírný kašel a trochu ho škrábe v krku, do školy i školky stále může. Rýma není problémem ani v Sasku. Podobně uvolněný režim platí v Berlíně, kde je kritériem pro obyčejné nachlazení tělesná teplota do 37,5 stupně. Při vyšší teplotě musí dítě zůstat nejméně 24 hodin doma a pokud se jeho stav nezlepší, je dobré kontaktovat lékaře, jak uvádí orientační karta, kterou berlínské školy na svých webech pro rodiče zveřejnily. Naopak v Severním Porýní-Vestfálsku musejí děti s rýmou zůstat nejprve doma a do školy se mohou vrátit jen tehdy, když se jejich stav zlepší.

Související

Více souvisejících

Německo Školství Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 29 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 6 hodinami

včera

včera

Vyhořelá katedrála Notre-Dame se otevře návštěvníkům ještě letos, tvrdí Paříž

Pařížská katedrála Notre-Dame, která byla v roce 2019 postižena ničivým požárem, má být opět otevřena pro návštěvníky 8. prosince. Uvedl to Philippe Jost, výkonný ředitel vládní agentury, která dohlíží na rekonstrukci katedrály. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy