Koronavirová krize podporuje šíření fake news. Dezinformace vyvolávají paniku, mohou i ublížit

Koronavirová krize podle odborníka vytváří příznivé podmínky pro šíření falešných zpráv, tedy takzvaných fake news. To může vést nejen k posilování strachu a paniky, ale v extrémních případech i k poškození zdraví, například v důsledku zavádějících rad pro prevenci či léčbu nákazy. Píše o tom dnes agentura DPA.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle psychologa Tobiase Rothmunda se "falešné zprávy vyskytují v principu vždy", lidé však mají větší sklon k jejich šíření, pokud se nacházejí v nejistotě, nebo se cítí být ohroženi. Rothmund proto vyzývá, aby lidé veškeré informace kriticky zhodnotili, než je začnou šířit mezi své známé.

Mezi nynější fake news podle DPA patří například informace, že koronavirus zahyne při teplotě 26 až 27 stupňů Celsia, nebo tvrzení, že jako rychlý test na koronavirus lze využít zadržení dechu.

Agentura upozorňuje rovněž na divoké spekulace, které vyvolal obří stan na letišti u obce Nobitz v Durynsku. Objevily se totiž informace, že jde o ubikace pro uprchlíky tajně dopravované letadly, nebo o karanténní stanici pro lidi nakažené koronavirem. Ve skutečnosti zde přitom automobilka Volkswagen parkuje nové vozy.

Podle Rothmunda šíření koronaviru vyvolává mezi lidmi strach a vytváří hlad po informacích. Vůči falešným zprávám přitom není nikdo zcela imunní. "Pro každého člověka existuje vhodná falešná zpráva," uvedl Rothmund. "Pokud nějaká informace oslovuje mé obavy, přání či přesvědčení, pak obzvlášť hrozí, že jí uvěřím a budu ji šířit," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Naprosté selhání? Švédský přístup ke koronaviru neodepisujme, nabádá…

07.07.2020 12:00 NÁZOR - Od chvíle, kdy se do Evropy přihnal koronavirus, má každý názor na Švédsko, konstatuje…

Loď Ocean Viking je u Sicílie, migranti byli přemístěni na karanténní…

07.07.2020 10:20 Aktualizováno Po více než týdnu na humanitární lodi Ocean Viking se v noci na dnešek většina ze 180 migrantů…

V Německu za pondělí přibylo 390 nakažených koronavirem

07.07.2020 09:18 V Německu za pondělí přibylo 390 nových případů nemoci covid-19 a dalších osm lidí komplikacím…

Počet obětí koronaviru v Indii překročil 20 tisíc, nakažených je víc než v…

07.07.2020 08:59 Už více než 20.000 lidí nakažených koronavirem zemřelo v Indii. Nových případů výskytu nemoci covid…

Související:

Právě se děje

Další zprávy