Koronavirová mutace z JAR je v Irsku pod kontrolou, ujišťují úřady

Šíření zřejmě nakažlivější mutace koronaviru, která byla poprvé zjištěna v Jihoafrické republice, je v Irsku pod kontrolou. Rychle však roste počet nakažených variantou prvně registrovanou v jižní Anglii: v uplynulém týdnu byla zaznamenána u každého čtvrtého infikovaného. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dnešní prohlášení irských zdravotnických úřadů.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Irsko se potýká s nárůstem počtu zjištěných případů covidu-19, který svou mohutností překonal první vlnu z loňského roku. V pátek se zde potvrdila mutace z JAR u prvních tří lidí, kteří z africké země přicestovali do Irska na vánoční svátky.

Výskyt "anglické" mutace, která je podle expertů rovněž nakažlivější než běžný kmen viru SARS-CoV-2, se v irské populaci podle místních úřadů zvětšuje. Mezi nově registrovanými případy koronaviru měla mutace v týdnu od 3. ledna zastoupení 25 procent, přičemž o týden dříve to bylo devět procent.

"Britská varianta nám dělá větší starosti jednoduše kvůli množství viru, který je na ostrově. Víme, že se ve společnosti šíří," řekl vysílací společnosti RTE šéf národní virové laboratoře Cillian De Gascun.

"Dobrá věc na jihoafrické variantě je, že víme přesně, odkud se ty případy vzaly. Šíření nákazy bylo zastaveno, je pod kontrolou a kontakty nakažených byly vytrasovány. Podle našeho nejlepšího vědomí se dál nešíří," dodal De Gascun.

Vláda ve středu oznámila zpřísnění dosavadní koronavirové uzávěry. Varovala, že "tsunami" nakažených v důsledku šíření "anglické" mutace koronaviru a předvánočního uvolnění restrikcí by mohla zahltit irský zdravotnický systém.

Počet pacientů v irských nemocnicích za posledních 24 hodin vzrostl o 12 procent na 1285. Rekordem z první vlny epidemie bylo 881 hospitalizovaných s covidem-19. Na jednotkách intenzivní péče se nyní nachází 284 pacientů, přičemž kapacita může být podle úřadů zvýšena maximálně na 375.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční…

21.01.2021 15:07 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Merkelová hájí karanténní opatření, jsou kvůli mutacím nezbytná

21.01.2021 13:21 Aktualizováno Jako nezbytné dnes německá kancléřka Angela Merkelová obhajovala zpřísnění karanténních opatření v…

EU i Německo jsou připraveny jednat s Bidenem, míní Merkelová

21.01.2021 12:14 Německo i Evropská unie jsou připraveny jednat s vládou nového amerického prezidenta Joea Bidena.…

Šéf RKI: Karanténa je jediné opatření, než bude populace očkovaná

21.01.2021 11:48 Karanténa je jediným opatřením, které proti šíření koronaviru máme, než bude naočkována dostatečná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama