Koronavirus: Italy může čekat stejně tvrdý březen jako ten letošní, obává se infektolog

Pokud Italové nebudou o svátcích opatrní, může je z hlediska epidemie koronaviru v roce 2021 čekat podobně tvrdý březen jako ten letošní, domnívá se Giuseppe Ippolito, vědecký šéf Spallanzaniho institutu pro infekční nemoci v Římě. "Z historie jsme se nepoučili," řekl v rozhovoru s listem Corriere della Sera.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Virus tu stále je a pořád se šíří stejně, je stejně nebezpečný teď jako byl minulý březen a jako bude v březnu 2021, pokud o svátcích ke konci tohoto roku nebudeme opatrní," uvedl Ippolito. Italské úřady podle něj nyní doplácejí na letní uvolňování. "Při prvním náznaku zpomalování epidemie děláme tutéž chybu," dodal.

Šéf institutu srovnal italský přístup k epidemii se zhruba o 20 milionů lidnatějším Německem. "(Německá kancléřka Angela) Merkelová vystoupila v televizi a svým spoluobčanům v den, kdy Německo dosáhlo rekordních 590 úmrtí, sdělila, aby omezili kontakty a zůstali doma. V Itálii v průměru od začátku listopadu umírá 600 lidí denně, ale zdá se, že to nikoho nezajímá," uvedl infektolog.

Itálie má v absolutních číslech nejvyšší počet úmrtí s covidem-19 v Evropě, celosvětově je podle statistik listu The New York Times v počtu zemřelých na 100.000 obyvatel na čtvrtém místě za Belgií, San Marinem a Peru.

Ippolito uvádí, že není zcela jasné, proč v jihoevropské zemi tolik lidí zemřelo. Italové podle něj sice mají vysoký průměrný věk, to má však i více než 125milionové Japonsko, které celkem zaznamenalo okolo 2500 úmrtí.

"Je pravda, že v Itálii mnoho starých lidí, kteří jsou nejvíce ohrožení, žije ve stejném domě jako jejich děti a vnoučata, a proto jsou více vystavení nákaze, ale to je jen částečná odpověď," uvedl Ippolito.

Italské ministerstvo zdravotnictví v pondělí oznámilo 12.030 nově evidovaných případů infekce, o den dříve to bylo při více testech 17.938. Úmrtí s covidem-19 hlásily v pondělí úřady 491 a o den dříve 484. Od prvního zaznamenaného případu v únoru se v Itálii, jež má 60 milionů obyvatel, potvrdilo 1,85 milionu případů koronaviru SARS-CoV-2.

Italská média v posledních dnech spekulují, že by tamní vláda mohla pro vánoční svátky zpřísnit koronavirová opatření. Zavřít by se mohly obchody a restaurace, omezilo by se vycházení. Dosavadní opatření pro Vánoce, která italská vláda vyhlásila začátkem prosince, zahrnují zákaz cestování mezi regiony od 21. prosince do 6. ledna a o dvou vánočních svátcích a na Nový rok i zákaz opuštění domovských obcí s výjimkou naléhavých důvodů. V platnosti zůstane i noční zákaz vycházení od 22:00 do páté hodiny ranní, na Nový rok má trvat až do 7:00.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Svět dál zápolí s koronavirem, Slováci opět spustili hromadné…

18.01.2021 13:47 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Sasko žádá od pendlerů jeden test týdně, studenti mají výjimku

18.01.2021 12:08 Nejméně 500 euro (13.000 korun) pokuty od dnešního dne hrozí zahraničním pendlerům dojíždějícím za…

Slovensko začalo hromadně testovat, rezervační portál spadl

18.01.2021 11:14 Výpadek státního internetového portálu na rezervaci termínu pro absolvování antigenního testu…

Berlín a Londýn vyzvaly k okamžitému propuštění Navalného

18.01.2021 09:54 Německý ministr zahraničí Heiko Maas i jeho britský protějšek Dominic Raab se dnes přidali k těm,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama